Celem konferencji jest wspólny środowiskowy namysł, jak rozwijać współpracę międzynarodową polskiej nauki i szkolnictwa wyższego oraz jak pokazywać dobrze uprawianą w Polsce naukę, aby zainteresować współpracą z polskimi uniwersytetami i jednostkami badawczymi najlepsze ośrodki zagraniczne.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej - instytucja, której podstawowym zadaniem jest wspieranie internacjonalizacji polskich uczelni i ośrodków naukowych, dysponująca narzędziami, ułatwiającymi realizację tego procesu i pozostająca w żywym dialogu ze środowiskiem akademickim w Polsce - organizuje tę konferencję z okazji dwulecia swojego istnienia.
Tematy konferencji:
Współpraca ponad granicami - sesja pokazująca pary uznanych badaczy i przedstawicieli uczelni polskich oraz ich zagranicznych partnerów. Jej celem jest ukazanie korelacji między współpracą z zagranicznymi partnerami a osiągnięciem sukcesu międzynarodowego, na poziomie indywidualnym oraz instytucjonalnym
Światowa społeczność naukowa w polskich laboratoriach - sesja przybliżająca przykłady dobrych praktyk: polskich ośrodków naukowych tworzących międzynarodowe zespoły badawcze i przyciągających współpracowników z renomowanych instytucji badawczych z całego świata oraz wymierne korzyści wynikające z tej współpracy.
Od pomysłu do wdrożenia - sesja o potencjale i wyzwaniach związanych z międzynarodową implementacją odkryć naukowych ukazująca cztery perspektywy: instytucji badawczej, naukowca, współpracującego z uczelnią partnera biznesowego oraz instytucji wspierającej współpracę szkolnictwa wyższego z gospodarką.
Teraz Polska! - sesja dotycząca decyzji kontynuowania kariery naukowej w Polsce, prezentująca doświadczenia i motywacje naukowców zagranicznych, którzy wybrali Polskę jako miejsce swojej pracy naukowej i dydaktycznej oraz polskich badaczy, którzy z uczelni zagranicznych wrócili pracować do Polski.
Międzynarodowa promocja nauki - sesja poświęcona celom i barierom promowania osiągnięć naukowych. Kiedy promocja nauki jest skuteczna, czyim jest zadaniem, jak może wpłynąć na wyniki pracy naukowej? Pretekstem do rozmowy będzie wydana przez NAWA publikacja, popularyzująca osiągnięcia tworzonej w Polsce nauki.
Wymiana dobrych praktyk, praktyka dobrych wymian - sesja pozwalająca porównać doświadczenia działających w różnych krajach europejskich instytucji, zajmujących się promocją szkolnictwa wyższego i nauki - promocją rozumianą jako narzędzie wsparcia wymiany akademickiej, rozwoju sieci partnerstw naukowych i wzmacniania umiędzynarodowienia uczelni.
Konferencja odbędzie się 26 listopada 2019 r. w Warszawie, Mała Aula w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, Plac Politechniki 1.
Zapraszamy do rejestracji.