17 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Studenta! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

17 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Studenta, który upamiętnia protesty studentów w Pradze przeciwko nazistowskiej inwazji w 1939 roku. Z okazji ich święta wszystkim studentom, szczególnie tym, którzy decydują się na międzynarodowe doświadczenia i akademickie mobilności, życzymy ciągłej motywacji do nauki, nieustających chęci poznawania świata i spełnienia wszystkich naukowych marzeń!

NAWA RSGP IntlStudentsDay v2

 

W tym roku świętowaliśmy ten dzień przez cały weekend wraz ze stypendystami programu Banach NAWA.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta zorganizowaliśmy w Warszawie spotkanie ze studentami zagranicznymi z 25 krajów, którzy dzięki stypendium w programie im. Stefana Banacha od roku studiują w Polsce. Wydarzenie ma na celu integrację i wymianę doświadczeń oraz zdobycie nowych umiejętności, które uczestnicy będą mogli wykorzystać po powrocie do swoich krajów. Studenci biorą udział w warsztatach integracyjnych i międzykulturowych, a także m.in. poświęconych wystąpieniom publicznym czy zdrowiu psychicznemu.

W wydarzeniu bierze udział około 60 studentów pochodzących z Angoli, Argentyny, Azerbejdżanu, Białorusi, Brazylii, Kolumbii, Etiopii, Gruzji, Indii, Indonezji, Iraku, Jordanii, Kazachstanu, Kenii, Libanu, Meksyku, Nigerii, Północnej Macedonii, Palestyny, RPA, Tanzanii, Tunezji, Ukrainy, Uzbekistanu i Wietnamu. Spotkanie otworzyli wiceminister nauki, prof. Andrzej Szeptycki, dyrektor Agencji, dr Wojciech Karczewski i dyrektor Biura Programów dla Studentów, Magdalena Kachnowicz.

Wiceminister nauki, prof. Andrzej Szeptycki, otwierając spotkanie, przypomniał genezę Międzynarodowego Dnia Studenta, ustanowionego w 1941 roku na cześć studentów, którzy w 1939 roku protestowali w Pradze przeciwko nazistowskiej inwazji. Wiceminister podkreślił, że rocznica ta symbolizuje solidarność akademicką oraz znaczenie współpracy międzynarodowej w świecie nauki.

Profesor Szeptycki wyraził także zainteresowanie opiniami zagranicznych studentów na temat Polski. Pytał o ich pierwsze wrażenia, wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć podczas studiów oraz o doświadczenia związane z codziennym życiem w naszym kraju. W jego ocenie, te opinie są kluczowe dla dalszego doskonalenia oferty polskich uczelni dla studentów międzynarodowych. Zaznaczył także, że w latach 90. studenci zagraniczni byli raczej rzadkością. Dziś stanowią istotną część społeczności akademickiej. „Widzimy wyraźnie, że w ciągu ostatnich trzech dekad, a zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej, nasz kraj stał się atrakcyjnym miejscem do studiowania dla studentów z zagranicy. Ich liczba stale rośnie, co jest efektem podejmowanych działań wspierających mobilność akademicką”

Z kolei dyrektor NAWA, dr Wojciech Karczewski przywitał studentów słowami: „Trudno mi wyobrazić sobie lepsze grono do świętowania tak wyjątkowego dnia, jakim jest Międzynarodowy Dzień Studenta”. Przedstawiając patrona programu powiedział: „Stefan Banach był marzycielem jak Wy, on też podjął kiedyś kluczową decyzję w swoim życiu i dążył do osiągnięcia sukcesu naukowego. Stefan Banach był Polakiem, jednym z najwybitniejszych matematyków XX wieku. Jego dokonania wywarły wpływ na cały świat nauki. Wybraliśmy go na patrona naszego programu, bo mamy poczucie, że jego dokonania mogą być przykładem dla Was, bo każdy z Was jest na początku swojej drogi i ma marzenia związane z edukacją, nauką, wpływem na rzeczywistość. Mam ogromną nadzieję, że czujecie w sobie ten potencjał, aby coś ważnego zrobić dla tego świata, coś w nim zmienić na lepsze”.

Program Banach NAWA pozwala najzdolniejszej młodzieży z krajów rozwijających się na podjęcie studiów II stopnia w Polsce na uczelniach publicznych nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

W ostatnim roku akademickim (2023/24) w ramach programów stypendialnych NAWA wsparcie otrzymało ponad 3 tysiące studentów z zagranicy. Ponadto w kursach letnich NAWA  rocznie uczestniczy około 700 osób z całego świata zainteresowanych językiem i kulturą polską.

Wydarzenie towarzyszy kampanii Ready, Study, Go! Poland, która ma na celu promocję Polski jako kraju, w którym warto studiować, prowadzonej przez NAWA od 2017 r.

Udostępnij

W dniach 24 i 27 grudnia 2024 roku Kancelaria Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej będzie nieczynna.

Życzymy spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia i zapraszamy do kontaktu w kolejnym dniu roboczym.