6. edycja programu Ulam NAWA rozstrzygnięta! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W tegorocznej edycji programu Ulam NAWA stypendium otrzymało 60 naukowców z 26 krajów. Program odgrywa istotną rolę w budowaniu międzynarodowej współpracy naukowej. Do tej pory wsparcie otrzymało już ponad 300 badaczy z ponad 50 krajów na całym świecie.

Najliczniejszą grupę stypendystów stanowią specjaliści z Indii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. W tym roku po raz pierwszy w programie aplikowali uczestnicy z takich krajów jak Słowenia, Macedonia Północna, Nowa Zelandia, Finlandia, Etiopia i Białoruś. Jeden ze stypendystów może pochwalić się certyfikatem Seal of Excellence w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships. Jednym z laureatów jest także chilijski badacz z Uniwersytetu Islandii, który będzie prowadził badania pod hasłem „Non-Lorentzian limits, strings and black holes”.

 

NAWA mapa kraje Ulam v2

 

Szósta edycja programu to 197 złożonych wniosków, z czego 60 zarekomendowanych do finansowania.

Lista stypendystów 6. edycji ULAM NAWA

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, największym zainteresowaniem wśród aplikujących cieszyły się projekty z zakresu nauk przyrodniczych, inżynieryjnych oraz społecznych.

 

NAWA dziedziny Ulam v1

 

Najwięcej projektów będzie realizowanych na Politechnice Śląskiej i Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Wrocławskim. Pobyty naukowe na polskich uczelniach i w instytutach naukowo-badawczych będą możliwe od lutego 2025 roku.

 

NAWA mapa osrodki v2

 

„Dzięki programowi Ulam NAWA zagraniczni naukowcy mogą prowadzić badania w Polsce w różnych dziedzinach. Wśród projektów wybranych do realizacji w tegorocznym naborze pojawiają się takie tematy, które mają potencjał, by zrewolucjonizować nasze rozumienie fizyki, ale też na przykład ciekawe projekty związane ze sztuczną inteligencją, które oferują możliwość opracowania rozwiązań dla najbardziej złożonych wyzwań współczesnego świata. Wierzymy, że takie interdyscyplinarne podejście jest kluczem do przełomowych odkryć” – powiedział dr Wojciech Karczewski, dyrektor NAWA.

Naukowcy z całego świata będą prowadzić  badania w polskich laboratoriach od pół roku do dwóch lat. W ramach programu możliwe jest zaproszenie badaczy z zagranicy bez względu na wiek, reprezentowaną dziedzinę badań czy kraj pochodzenia, w tym polskich naukowców pracujących na stałe za granicą (mogą oni stanowić maksymalnie do 10% stypendystów w naborze). Uczelnie i instytuty naukowe oraz badawcze mogą zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty.

Beneficjenci otrzymają comiesięczne stypendium w wysokości 11500 PLN oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży. Dzięki wsparciu finansowemu, będą prowadzić badania naukowe, realizować staże podoktorskie, mogą pozyskiwać materiały do badań lub publikacji naukowej. Możliwe będzie również prowadzenie zajęć dydaktycznych w ośrodku goszczącym.

Celem programu jest wzmocnienie umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, z co najmniej stopniem naukowym doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone tam projekty badawcze i dydaktykę.

Dzięki tej inicjatywie polskie uczelnie, instytuty naukowe oraz placówki badawcze mogą zapraszać międzynarodowych ekspertów z dziedzin kluczowych dla ich rozwoju.

Udostępnij