Cyfrowi na zawsze? - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Kiedy NAWA rozpoczynała konkurs „Digital Ambassadors” w grudniu 2019 r., którego celem było zwiększenie działalności promocyjnej online z udziałem zagranicznych studentów i absolwentów polskich uczelni nie można było się nawet domyślać jak i dlaczego jego idea będzie ewoluować w ciągu zaledwie kilku tygodni.

 DSC1720Siedziba NAWA, szkolenie z wykorzystania mediów społecznościowych

Najpierw, z uwagi na niezwykle wysoki poziom aplikacji konkursowych, zdecydowaliśmy się na zwiększenie liczby wyróżnionych, którzy byli nie tylko bardzo zmotywowani, ale też wdzięczni – czy to za możliwość nauki na stypendium, czy za ciepłe przyjęcie, którego doświadczyli ze strony polskich znajomych, kolegów ze studiów i profesorów. Faktycznie oznaczało to, że wielu z nich już było zaangażowanych w różnorodne działania społeczne promujące studia w Polsce z jednej strony i własne państwa i kulturę z drugiej.

Nasze pozytywne wrażenie zostały jeszcze wzmocnione podczas pierwszego spotkania przy okazji szkolenia dot. wykorzystania mediów społecznościowych w ostatnim tygodniu lutego. Grupa inteligentnych, otwartych młodych ludzi aż kipiała pomysłami i inspirującymi historiami. Na stronie https://go-poland.pl/students-interviews prezentujemy ich profile – mówią o tym dlaczego zainteresowali się Polską, jakie mają tu doświadczenia i jak się studiuje nad Wisłą.

Jednakże, ostatnie tygodnie i wybuch pandemii koronawirusa położył się cieniem na wielu naszych planach i postawił pod znakiem zapytania kwestie, które jeszcze na początku miesiąca wydawały się oczywiste: jak uczęszczać na zajęcia, jak pracować, komunikować się z innymi, itd.? Te pytania zadawaliśmy sobie, ale także naszym „Ambasadorom”.

go poland corona updateWażna informacja na stronie go-poland.pl

Ich odpowiedź przekroczyła nasze oczekiwania, zarówno jeśli chodzi o pomysłowość, jak i różnorodność akcentów, na które zwracali uwagę: od przedstawienia perspektywy studentki medycyny (Jessica Józefczak z Kanady) przez dzielnie się radami z innymi studentami przez Eileen Mwalongo (Tanzania) i  Jeffrey Hanafie (Indonezja), po odrobinę humoru, którego czasem bardzo potrzebujemy aby zmniejszyć stres, jak zrobiły to Paula Cusipuma (Peru) i Yolanda Victoria Rajagukguk (Indonezja). Oczywiście, żadne z nich nie traci czasu i wszyscy kontynuują naukę samodzielnie lub poprzez zajęcia online.

Nie trzeba nawet wspominać, że wszystkie powyższe działania realizują nie wychodząc z domów, co oznacza nie tylko bardzo odpowiedzialne zachowanie – raz jeszcze przypominamy, że to najlepszy sposób uniknięcia infekcji, ale też są w 100% cyfrowe. Czy to oznacza, że w ten sposób będziemy funkcjonowali już zawsze? To wydaje się mało prawdopodobne, zważywszy choćby na doniesienia medialne dotyczące niezwykłego tempra prac nad szczepionką. Jednakże, na jakiś czas konieczne będzie przeniesienie realnych działań promocyjnych prowadzonych przez polskie instytucje szkolnictwa wyższego do cyfrowej rzeczywistości. Dlatego zapraszamy do śledzenia naszych stron:

https://go-poland.pl/ - aktualne informacje dla zagranicznych studentów dot. pandemii, w tym ważne zarządzenia i nowe przepisy

https://www.facebook.com/readystudygopoland/ - forum dla dyskusji z NAWA i zagraniczną społecznością akademicką z całej Polski, prosimy o Wasze wpisy dot. tego, jak radzicie sobie z kontynuacją studiów

Udostępnij