Tegoroczna edycja Direct to Recognition stanowiła siódmą odsłonę corocznych konferencji, które skierowane są do pracowników uczelni oraz instytucji zainteresowanych tematyką uznawalności zagranicznych kwalifikacji w Polsce.
Część I wydarzenia, która odbyła się w dniu 20.11.2024 r., została otworzona przez Hannę Reczulską, Dyrektor Biura Uznawalności Wykształcenia NAWA.
Prezentacje prelegentów skupiały się w głównej mierze na tematach związanych z uznawalnością wykształcenia uchodźców, w tym szczególnie w kontekście projektów EQUAL oraz EQPR. Przedstawiono także system edukacji Kenii.
Podczas Części I spotkania gościliśmy 246 uczestników.
Wystąpienia prelegentów:
- EQUAL Usprawnienie uznawalności wykształcenia uchodźców – Natalia Czujko, Biuro Uznawalności Wykształcenia NAWA
Podczas prezentacji przedstawiono działania przeprowadzone w ramach projektu EQUAL. Omówiono możliwość wykorzystania dokumentu Białej księgi (White papers) w kontekście propozycji zmian obecnego stanu prawnego dot. uznawalności wykształcenia uzyskanego za granicą oraz przyjęcia na studia w Polsce uchodźców. Ponadto wskazano główne przeszkody w uznawaniu wykształcenia i przyjmowaniu kandydatów z niekompletną dokumentacją, a także omówiono dalsze kroki w rozpowszechnianiu zagadnienia i wypracowaniu rozwiązań.
- Developments in Greek Legislation facilitating Refugees’ Inclusion in Higher Education – Vasiliki Athanasopoulou, DOATAP, ENIC-NARIC Grecja
Prezentacja skupiła się na opisie zmian legislacyjnych w Grecji, koncentrujących się wokół upowszechniania greckiego szkolnictwa wyższego oraz szybszego i bardziej sprawiedliwego uznawania kwalifikacji grup szczególnie wrażliwych. Dodatkowo podkreślono oczekiwane zmiany w systemie prawnym Grecji, które pozwolą na wprowadzenie alternatywnej ścieżki uznania kwalifikacji uchodźców, którzy nie posiadają kompletnej dokumentacji.
- Study results obtained in the temporarily occupied territory of Ukraine – Tetiana Vahina, ENIC Ukraina
Poruszona w prezentacji tematyka skupiała się na praktycznych aspektach uznawalności wykształcenia uzyskanego w uczelniach na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Przedstawiono przykładowe dokumenty o wykształceniu, a także zwrócono uwagę na kwestie ich legalności, w tym w kontekście akredytacji. Wskazano, na jakie elementy dokumentacji należy zwracać szczególną uwagę podczas ewaluacji oraz jakie informacje należy mieć na względzie podczas oceny dyplomów.
- The Education System of Kenya – Angelique Truijens, Majken van Wijk, NUFFIC, ENIC-NARIC Holandia
Podczas wystąpienia przedstawiono przekrojowo system edukacji Kenii. Zaprezentowane zostały informacje o kolejnych poziomach edukacji wraz z opisem dokumentów uprawniających do wstępu na studia wyższe. Omówiono przykładowe dyplomy oraz przedstawiono dodatkowe źródła wiedzy przydatne w toku oceny kenijskich kwalifikacji.
Część II wydarzenia, która odbyła się w dniu 28.11.2024 r., otworzył dr Wojciech Karczewski, Dyrektor NAWA.
Przedstawiono m.in. projekt AR25 w kontekście dobrych praktyk w zakresie jakości procedur uznawalności wykształcenia w uczelniach, nakreślono wyzwania związane z wprowadzeniem e-apostille, a także zostały omówione projektowane zmiany w systemie uznawalności w kontekście procedur wizowych.
Podczas Części II spotkania gościliśmy 249 uczestników.
Wystąpienia prelegentów:
- Promocja dobrych praktyk w zakresie jakości procedur uznawalności wykształcenia w uczelniach – projekt AR25 – Paulina Dobosz, Biuro Uznawalności Wykształcenia NAWA
Podczas prezentacji zostały przedstawione międzynarodowe projekty, w których uczestniczyła NAWA jako polski ośrodek ENIC-NARIC, skupiające się na zapewnieniu jakości procedur uznawalności. Szczegółowo przedstawiono działania przeprowadzone w ramach projektu AR25, m.in. zaprezentowano narzędzia wspomagające zapewnienie jakości procedur uznawalności wykształcenia w uczelniach, a także korzyści jakie płyną z ich wykorzystania. Przedstawiono również plany związane z kontynuacją projektu.
- Apostille w kontekście cyfryzacji i digitalizacji, Łukasz Mysielski, Biuro Uznawalności Wykształcenia NAWA
Wystąpienie skupiało się na szczegółowym omówieniu procedury legalizacyjnej apostille. W szerszym kontekście omówiono rozwiązanie zaproponowane przez Biuro Haskiej Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego (HCCH) – program e-APP, dotyczący elektronicznego poświadczania dokumentów. Prezentacja nawiązywała między innymi do zmian przepisów, jakie mają wejść w życie od 2026 r. w związku z wydawaniem przez uczelnie elektronicznych dyplomów. Podczas prezentacji omówiono m.in. osiągnięcia technologiczne w kontekście uwierzytelniania dokumentów i ich weryfikacji oraz ich wpływ na uwierzytelnianie dokumentów.
- Projektowane zmiany w systemie uznawalności w kontekście procedur wizowych – Hanna Reczulska, Joanna Nyga, Biuro Uznawalności Wykształcenia NAWA
Wystąpienie prelegentek skoncentrowało się na omówieniu projektowanych zmian w systemie uznawalności wedle stanu wiedzy na 28.11.2024 r. Podczas rozbudowanej sesji pytań i odpowiedzi zwrócono między innymi uwagę na przepisy dotyczące automatycznej uznawalności świadectw ukończenia szkoły średniej oraz przyszłych planów NAWA w zakresie utworzenia narzędzi usprawniających uznawalność w Polsce.
Przedstawione prezentacje zostały zamieszczone w zamkniętej „Strefie dla uczelni” systemu KWALIFIKATOR.
Dodatkowe pytania dotyczące wydarzeń organizowanych przez Biuro Uznawalności Wykształcenia NAWA prosimy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zapraszamy!