Europejska współpraca akademicka a wyzwania związane z bezpieczeństwem badań naukowych - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W związku z dużym zainteresowaniem, jakim cieszył się podczas II Kongresu Umiędzynarodowienia w Warszawie panel dyskusyjny dotyczący ryzyk związanych z międzynarodową współpracą naukową, zapraszamy do wzięcia udziału w serii webinariów organizowanych przez prelegentkę II Kongresu - Jennifer Johnson z Uniwersytetu Loughborough oraz ARMA (UK Association of Research Managers).

promoting european cooperation developing responses research security challenges online event 60942.png.1024x340 q85 box 01861600717 crop 042 detail upscale

Operacjonalizacja środków „bezpieczeństwa badań” stała się ostatnio decydującym wyzwaniem dla organizacji badawczych oraz kierowników badań, obserwujemy obecnie znaczny wzrost potrzeby zachowania należytej staranności i zwiększenie zaangażowania w zapewnienie, by badania naukowe były zgodne z przepisami.

W styczniu 2024 r. w Zaleceniu Rady Komisji Europejskiej w sprawie bezpieczeństwa badań naukowych podkreślono potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa badań naukowych w całej Europie i nakreślono plan utworzenia europejskiego centrum wiedzy specjalistycznej w zakresie bezpieczeństwa badań, rozwoju narzędzi wspierających organizacje badawcze i spójności podejścia, a także zmiany unijnego systemu wywozu produktów podwójnego zastosowania (towarów przeznaczonych do użytku cywilnego, od dronów po chemikalia, które mogą poprawić życie ludzi, ale w nieodpowiednich rękach mogą zostać wykorzystane niewłaściwie).

W kwietniu 2024 r. zorganizowano szczyt dotyczący bezpieczeństwa badań naukowych, jako wydarzenie poprzedzające doroczn konferencji EARMA 2024 (Europejskie Stowarzyszenie Menedżerów i Administratorów Badań Naukowych) w Odense w Danii. Celem wydarzenia było zbudowanie powiązań w europejskiej społeczności zarządzających badaniami poprzez dzielenie się wiedzą i praktyką w zakresie operacjonalizacji wytycznych dotyczących bezpieczeństwa badań naukowych oraz stworzenie podstaw do dalszej współpracy w celu budowania potencjału kierowników badań w zakresie identyfikowania i łagodzenia zagrożeń bezpieczeństwa badań we współpracy międzynarodowej.

Celem serii webinariów organizowanych przez Jennifer Johnson jest zaspokojenie potrzeb społeczności zarządzających badaniami, która została wyłoniona na szczycie bezpieczeństwa badań naukowych EARMA w Odense. Zainteresowanych tematem zachęcamy do wzięcia udziału w serii trzech bezpłatnych wydarzeń online (w języku angielskim) skupiających się na następujących obszarach bezpieczeństwa badań naukowych:

  1. Research security risks: insider threats - 21 października 2024 r.
  2. Resources for managing research security risks - 15 listopada 2024 r.
  3. Products to support research security management - 12 grudnia 2024r.

Webinaria zapewnią kierownikom badań praktyczne wsparcie, obejmujące omówienie studiów przypadków, wskazanie publicznie dostępnych narzędzi i zasobów oraz produktów dostępnych na rynku.

Uwaga: czas wydarzenia to czas brytyjski!

Więcej o prelegentach i webinariach

Rejestracja na webinaria

 

 

Udostępnij

W dniach 24 i 27 grudnia 2024 roku Kancelaria Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej będzie nieczynna.

Życzymy spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia i zapraszamy do kontaktu w kolejnym dniu roboczym.