Europejski Paszport Kwalifikacji dla Uchodźców (EQPR) – doświadczenia w Europie, perspektywy w Polsce - zapraszamy na konferencję - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Uniwersytet Warszawski zapraszają na konferencję Europejski Paszport Kwalifikacji dla Uchodźców (EQPR) – doświadczenia w Europie, perspektywy w Polsce. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 w poniedziałek, 19 września 2022.

Europejski Paszport Kwalifikacji dla Uchodźców (EQPR)  to specjalne, międzynarodowe narzędzie umożliwiające weryfikację kwalifikacji uchodźców mimo brakującej lub niewystarczającej dokumentacji odbytego kształcenia (więcej informacji w tym artykule). Rozwiązanie sprawdziło się w państwach takich jak Francja, Włochy czy Grecja, które w ostatnich latach przyjęły wielu uchodźców. Polska przystąpiła do projektu z myślą o wykorzystaniu tego instrumentu do pomocy osobom, które studiowały lub uczyły się np. w Ukrainie, lecz nie są w stanie dostarczyć wszystkich dokumentów o wykształceniu niezbędnych w formalnych procedurach ze względu na działania wojenne.

Podczas konferencji 19 września 2022 r. zaproszeni prelegenci z ramienia Rady Europy przybliżą genezę i cele projektu EQPR. Przedstawią także wypracowaną w ramach tego przedsięwzięcia metodologię potwierdzania kwalifikacji w sytuacji, gdy uchodźca nie dysponuje dokumentami stwierdzającymi ukończenie kształcenia.

Przedstawiciele państw, które już od kilku lat uczestniczą w projekcie EQPR, opowiedzą o przykładach zrealizowanych inicjatyw, w ramach których uchodźcy nie tylko otrzymali Europejski Paszport Kwalifikacji, ale w praktyce osiągnęli dzięki niemu swoje cele życiowe: zostali przyjęci na studia lub podjęli pracę na stanowisku wymagającym wykształcenia. Tematem będą też rozwiązania prawne potrzebne, by EQPR mógł być akceptowany jako dowód posiadania kwalifikacji w konkretnych sytuacjach.

Konferencja będzie miała formę hybrydową.

Wydarzenie stacjonarne odbędzie na terenie głównego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie. Liczba miejsc jest ograniczona.

Istnieje także możliwość uczestnictwa online. Wszystkie anglojęzyczne wystąpienia zagranicznych mówców tłumaczone będą na język polski (transmisja online będzie prowadzona tylko w języku polskim).

Szczegółowy program konferencji zostanie podany 9 września 2022.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do rejestracji poprzez formularz i oznaczenie formy uczestnictwa (online czy stacjonarnie) 

Zgłoszenia przyjmujemy do 14 września lub do wyczerpania limitu miejsc.

Udział w konferencji polecamy szczególnie:

- przedstawicielom uczelni, którzy chcieliby dać szansę w rekrutacji kandydatom-uchodźcom bez pełnej dokumentacji zdobytego wykształcenia,

- pracownikom organizacji wspierających uchodźców przebywających na terenie Polski,

- pracownikom Publicznych Służb Zatrudnienia, w szczególności osobom, które wspomagają uchodźców z Ukrainy i innych państw w znalezieniu pracy lub zdobywaniu nowych kwalifikacji,

- przedstawicielom instytucji, które w prowadzonych przez siebie postępowaniach i procedurach wymagają potwierdzenia zdobytego wykształcenia,

- pracodawcom, którzy zatrudniają lub chcieliby zatrudnić uchodźców .

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji!

 

"Europejski Paszport Kwalifikacji dla Uchodźców" ulotka:

wersja angielska

wersja ukraińska 

 

Zdjęcie na stronie głównej: Adobe Stock/doganmesut

 

Udostępnij