Inauguracja programu stypendialnego im.I.Łukasiewicza - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

2017 12 08 stypendium lukasiewicza 009

Nowa edycja Programu stypendialnego im. I. Łukasiewicza na rok 2017/2018 została zainaugurowana 8 grudnia 2017 r. na PGE Narodowym. W konferencji wzięli udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. Sebastian Skuza oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Marek Magierowski. Uczestników przywitał dyrektor NAWA, Łukasz Wojdyga, który poinformował o decyzji Ministerstwa Spraw Zagranicznych o zwiększeniu liczby stypendiów oraz krajów z których studenci otrzymają wsparcie w ramach Programu.

Uruchomiony w roku 2015 Program Stypendialny im. Ignacego Łukasiewicza jest wspólną inicjatywą stypendialną Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, realizowaną w ramach polskiej pomocy rozwojowej. Celem programu jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego państw rozwijających się poprzez podnoszenie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych ich obywateli. Ponadto udział w programie umożliwia uczestnikom poznanie polskiej kultury i języka, a także nawiązanie znajomości z polskimi studentami i pracownikami naukowymi polskich uczelni. Ignacy Łukasiewicz, patron programu, był wybitnym polskim wynalazcą, farmaceutą, pionierem przemysłu naftowego, twórcą lampy naftowej. W ramach naboru na rok akademicki 2017/2018 do Polski przyjechało 50 osób. 

Podczas konferencji uczestnicy pochodzący z Indonezji, Meksyku, Nigerii, Senegalu, Papui Nowej Gwinei, Kazachstanu, Kolumbii, Ghany, Wietnamu i Iranu mogli wysłuchać wykładu profesora Mieczysława Muraszkiewicza z Politechniki Warszawskiej, pt.: „Nowe paradygmaty nauki” w którym przedstawił przegląd historyczny zmian paradygmatu w nauce od czasów Platona i Arystotelesa, aż po dzisiejszą rzeczywistość Big Data. Paulina Potasińska z Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” poprowadziła warsztaty z języka i kultury polskiej pokazując dlaczego warto uczyć się języka polskiego i w jaki sposób sprawić, aby jego nauka była przyjemnością.

 

2017 12 08 stypendium lukasiewicza 004

 

 
 
 
 

Udostępnij