8 kwietnia 2025 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się ceremonia wręczenia powołań oraz pierwsze posiedzenie Krajowego Zespołu ds. Opracowania Strategii Umiędzynarodowienia Polskiego Szkolnictwa Wyższego i Nauki.
Krajowa Strategia Umiędzynarodowienia Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Współpraca międzynarodowa jest niezbędna dla rozwoju nauki, dlatego też zapadła decyzja o konieczności powstania oficjalnej strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki, a właściwe Ministerstwo powierzyło nadzorowanie i implementowanie tej misji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Zwiększenie mobilności akademickiej oraz umocnienie międzynarodowej pozycji polskiej nauki to kluczowe aspekty powstającego dokumentu, który stanie się praktycznym narzędziem wspierającym rozwój i budowę silnej pozycji polskich uczelni i instytutów badawczych na świecie.
Strategia jest projektem długoterminowym – wieloletnią perspektywą mającą kształtować przyszłość umiędzynarodowienia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Będzie miała ona realny wpływ na zmiany legislacyjne w tym obszarze oraz na oferty programowe polskich instytucji i agencji grantowych i stypendialnych, w tym również Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Krajowy Zespół ds. Opracowania Strategii Umiędzynarodowienia Polskiego Szkolnictwa Wyższego i Nauki
Dokument ma zostać złożony do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do końca 2025 roku. NAWA od ponad roku realizuje działania w postaci organizacji konsultacji i wydarzeń, które tworzą przestrzeń do dyskusji w szerokim gronie decydentów i interesariuszy polskiego środowiska akademickiego. Jednocześnie, na początku bieżącego roku rozpoczęło się wdrożenie nowej wizji dotyczącej powstawania dokumentu.
W ramach tej aktualizacji, 8 kwietnia w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się ceremonia wręczenia powołań Krajowego Zespołu ds. Opracowania Strategii Umiędzynarodowienia Polskiego Szkolnictwa Wyższego i Nauki, który będzie bezpośrednio odpowiedzialny za faktyczne powstawanie dokumentu.
Wtorkowe spotkanie w Ministerstwie otworzył Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr inż. Marcin Kulasek:
„ta znacząca inicjatywa ma pełne poparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bez wątpienia niezbędne jest wypracowanie nowego dokumentu strategicznego, który z jednej strony będzie odpowiadać na najważniejsze wyzwania, jakie stoją obecnie przed polskim środowiskiem akademickim w obszarze umiędzynarodowienia, a z drugiej wskazywać działania na rzecz kreowania i utrwalania pozytywnego wizerunku polskiej nauki w świecie i wzmocnienie jej międzynarodowego oddziaływania”.
Następnie głos zabrał Dyrektor NAWA, dr Wojciech Karczewski, który zwrócił się do Ministra z podziękowaniami:
„dziękuję Panu Ministrowi za powierzenie zadania tworzenia kluczowego dokumentu strategicznego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. To wyjątkowa i niezwykle ważna misja, którą z dumą realizujemy. Cieszę się, że kluczową rolę w tym projekcie odegra polskie środowisko akademickie, a właściwe napisanie Strategii przypadnie powołanym dzisiaj znamienitym jego przedstawicielom, reprezentującym znaczące stowarzyszenia akademickie w kraju”.
W trakcie oficjalnej ceremonii powołania do Krajowego Zespołu ds. Opracowania Strategii Umiędzynarodowienia Polskiego Szkolnictwa Wyższego i Nauki odebrali:
Przedstawicielka Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Niepublicznych:
Dr Katarzyna Maniszewska, prorektorka ds. współpracy z zagranicą w Collegium Civitas
Przedstawicielka Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich:
Dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, prorektorka ds. współpracy i umiędzynarodowienia Uniwersytetu Gdańskiego
Przedstawicielka Polskiej Akademii Nauk:
Dr Anna Plater-Zyberk, dyrektorka Biura Współpracy z Zagranicą w Polskiej Akademii Nauk
Przedstawiciel Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego:
Dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK, kierownik Katedry Badań nad Nauką i Szkolnictwem Wyższym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Przewodniczącym Zespołu jest dr Wojciech Karczewski, Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a funkcję sekretarza objął dr Łukasz Gołota, Zastępca Dyrektora Agencji.
Z biogramami członków Zespołu można zapoznać się w dedykowanej zakładce.
Pierwsze posiedzenie Krajowego Zespołu ds. Opracowania Strategii Umiędzynarodowienia Polskiego Szkolnictwa Wyższego i Nauki
Po uroczystym powołaniu odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu. Podczas obrad omówiono dotychczasowy stan prac zespołu eksperckiego i zaprezentowano harmonogram kolejnych działań. Następne spotkanie zaplanowane jest już na 18 kwietnia.
Podjęto pierwsze decyzje, ustalono między innymi podział obowiązków wewnątrz Zespołu oraz zatwierdzono pierwsze projekty struktury strategicznego dokumentu.
Istniejący już zespół ekspertów ds. Krajowej Strategii Umiędzynarodowienia będzie w dalszym ciągu pełnił funkcję doradczą.
Wszelkie aktualne informacje dotyczące Strategii znajdują się w poświęconej jej zakładce.