Kwalifikator ma już 4 lata! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Kwalifikator został uruchomiony 6 grudnia 2019 roku. Było w nim wtedy 161 dyplomów ukończenia studiów i stopni naukowych z 15 państw. W ciągu czterech lat liczba kwalifikacji wzrosła ponad 5-krotnie i obecnie w Kwalifikatorze są 852 kwalifikacje z 84 państw.

MicrosoftTeams image 61

W czasie 4 lat działania do Kwalifikatora znacząco został rozbudowany o nowe funkcjonalności:

- W 2020 r. dodane zostały świadectwa uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia.

- W 2021 r. utworzona została strefa dla uczelni (dla zarejestrowanych użytkowników), zawierająca m. in. bazy przykładowych dyplomów i świadectw.

- W 2023 r. zbudowane zostało API (Interfejs Programowania Aplikacji) do Kwalifikatora, które pozwala na integrację z innymi systemami i Kwalifikator został zintegrowany z systemem Syrena.

W ciągu 4 lat w systemie odnotowano 187 680 wejść do Kwalifikatora, zweryfikowano 263 377 dokumentów i pobrano 38 608 automatycznych informacji o dyplomie. Liczba wejść, zweryfikowanych dokumentów i pobranych informacji z roku na rok rośnie średnio o 30 %.

23 lutego 2023 r. Komisja Europejska opublikowała raport podsumowujący dotychczasowe działania wykonane według zalecenia Rady z dnia 26 listopada 2018 r. w sprawie promowania automatycznego wzajemnej uznawalności wykształcenia, w którym wskazuje KWALIFIKATOR jako przykład dobrych praktyk stosowanych w celu wsparcia uznawalności na poziomie europejskim. Jak czytamy w raporcie, możliwość automatycznego wygenerowania informacji o dyplomie w znaczący sposób redukuje obciążenia administracyjne jakich doświadczają zarówno instytucje, jak i osoby chcące uznać swoje zagraniczne wykształcenie.

Udostępnij