KWALIFIKATOR powstał w celu wsparcia automatycznej uznawalności zagranicznych kwalifikacji w Polsce, w tym także usprawnienia codziennej pracy ewaluatorów pracujących w polskich uczelniach oraz samodzielnej oceny kwalifikacji przez posiadaczy dyplomów.
Strefa otwarta systemu została przekazana użytkownikom dokładnie 6 grudnia 2019 roku. Ostatnich pięć lat utwierdziło nas w przekonaniu, że system jest potrzebny i powinien być stale rozwijany. Jubileusz przyniósł ze sobą także nowe logo KWALIFIKATORA.
System KWALIFIKATOR jest wciąż usprawniany i uzupełniany o nowe informacje. W ciągu kolejnych lat system przeszedł szereg zmian, aktualizacji i usprawnień:
- 2019 – uruchomienie Strefy otwartej i oddanie systemu do użytku,
- 2020 – bazy danych zostały uzupełnione o świadectwa ukończenia szkoły średniej,
- 2021 – oddano do użytku Strefę dla uczelni, dostępną wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników,
- 2022 – intensyfikacja prac związanych z uzupełnianiem bazy wiedzy w zamkniętej Strefie dla uczelni,
- 2023 – utworzenie API, pozwalającego na integrację KWALIFIKATORA z systemem SYRENA,
- 2024 – zasoby KWALIFIKATORA są już 5-krotnie większe niż w dniu uruchomienia.
Kolejne etapy rozwoju systemu KWALIFIKATOR przyczyniły się do znacznego wzrostu odwiedzin na stronie, zarówno w Strefie otwartej, jak i w zamkniętej Strefie dla Uczelni. Informacje przekazywane przez bezpośrednich użytkowników systemu pokazują nam, że narzędzie to cieszy się nie tylko dużą popularnością, ale także zaufaniem jako pierwsze źródło informacji o zagranicznych kwalifikacjach i systemach edukacji. Z KWALIFIKATORA na co dzień korzystają pracownicy polskich uczelni, jak również osoby kandydujące na studia, czy poszukujące zatrudnienia, co znajduje także swoje odzwierciedlenie między innymi w odpowiedziach ankietowych ze strony systemu.
Najpopularniejszymi państwami wybieranymi przez użytkowników systemu są Ukraina, Białoruś, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Indie i Nigeria.
System KWALIFIKATOR został także uznany, jako przykład dobrej praktyki w raporcie Komisji Europejskiej opublikowanym 23 lutego 2023 r., podsumowującym dotychczasowe działania wykonane według zalecenia Rady z dnia 26 listopada 2018 r. w sprawie promowania automatycznej wzajemnej uznawalności wykształcenia.
Co sprawia, że KWALIFIKATOR jest tak popularny:
- jest prosty w obsłudze,
- zawiera ekspercką wiedzę w dziedzinie zagranicznych systemów edukacji i uznawalności w Polsce,
- jest zawsze dostępny przez 365 (lub 366) dni w roku, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
- bez względu na liczbę pytań kierowanych w tym samym czasie, zawsze odpowiada po kilku sekundach,
- jest dostępny z każdego miejsca na Ziemi
- jest dostępny w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej,
- wydaje informacje poświadczone certyfikatem.
Przez pięć lat system przeszedł długą (bezawaryjną) i interesującą drogę. Planujemy już kolejne usprawnienia i wiemy, że liczby mówią same za siebie – KWALIFIKATOR spełnia swoją funkcję doskonale.