Na pomoc środowisku akademickiemu Ukrainy – rusza program „Solidarni z Ukrainą” - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ze względu na wojnę w Ukrainie oraz w poczuciu solidarności z tamtejszym środowiskiem akademickim i naukowym, otwiera nabór wniosków do programu „Solidarni z Ukrainą”. Inicjatywa realizowana na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia skierowana jest do polskich instytucji gotowych przyjąć ukraińskich uchodźców – studentów i doktorantów, którzy zdecydują się kontynuować kształcenie w Polsce.

- W ostatnim czasie NAWA musi dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację za naszymi wschodnimi granicami. Po fali protestów na Białorusi powstał program "Solidarni z Białorusią", a obecnie bezprecedensowa agresja na Ukrainę wymaga dostosowania polskiego systemu szkolnictwa wyższego do przyjęcia uchodźców, którzy chcą kontynuować studia w naszym kraju. Program "Solidarni z Ukrainą" to cenne wsparcie dla uczelni, które udzielą pomocy naszym sąsiadom z ogarniętych wojną obszarów – mówi Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki

- Wsparcie dla ukraińskich studentów to pomoc w tworzeniu kadry, która w przyszłości będzie leczyła mieszkańców Ukrainy – podkreśla wiceminister zdrowia Piotr Bromber. - Dzięki programowi „Solidarni z Ukrainą” ukraińscy studenci będą mieli zapewnioną kontynuację kształcenia, w tym na kierunkach medycznych, co będzie możliwe również dzięki dużej otwartości i chęci pomocy ze strony uczelni medycznych. Wierzę, że podejmowane przez nas działania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom  ukraińskich studentów.

W duchu solidarności

Polskie środowisko akademickie i naukowe już od samego początku wojny w Ukrainie, jasno określiło swoje stanowisko i chęć niesienie pomocy i wsparcia Narodowi Ukraińskiemu. Dzięki temu, w toku konsultacji wypracowany został system wsparcia, który pozwoli ukraińskim uchodźcom studentom i doktoratom kontynuować kształcenie.

- Jednoczymy się by okazać wsparcie Ukrainie. Nasze myśli są szczególnie blisko obywateli tego państwa, którzy stanowią część społeczności akademickiej. Za ważne uważamy dziś zapewnienie ciągłości kształcenia oraz prowadzenia badań. Program „Solidarni z Ukrainą” realizowany przez NAWA ma to umożliwić ukraińskim studentom i doktorantom, którym szansa na zdobywanie wiedzy została w drastyczny sposób przerwana -  mówi  prof. Arkadiusz Mężyk, Przewodniczący KRASP.

Działania pomocowe realizowane od 2020 w ramach "Solidarnych z Białorusią", okazały się niezwykle cennym doświadczeniem.

- Badania naukowe i kształcenie studentów, powinny być prowadzone w świecie demokratycznym i wolnym od wojen. Dziś działalność akademicka w Ukrainie została wstrzymana, a my jako środowisko akademickie mamy przed sobą ważne zadanie. To jedność, solidarność oraz umożliwienie ciągłości kształcenia i prowadzenia badań ukraińskim studentom i naukowcom, którzy musieli opuścić swój kraj. Program „Solidarni z Ukrainą” stanowi odzwierciedlenie naszej chęci niesienia pomocy. Ponadto w najbliższych dniach do zespołu NAWA dołączą obywatele Ukrainy, których wiedza specjalistyczna pozwoli działać nam na najwyższym poziomie – mówi dr Grażyna Żebrowska, Dyrektor NAWA.

Nabór wniosków do „Solidarnych z Ukrainą”: od 15 do 31 marca marca 2022 r.

Uprawnieni wnioskodawcy – kto składa wniosek

Wniosek do NAWA składają uczelnie nadzorowane przez MEiN lub MZ, w których liczba studentów studiów stacjonarnych wynosi minimum 150 osób, oraz instytuty PAN/instytuty sieci Łukasiewicz/instytuty badawcze. We wniosku podmioty te deklarują liczbę studentów/doktorantów z Ukrainy, których są gotowe przyjąć, zapewniając im bezpłatnie możliwość kontynuowania studiów, przygotowania rozprawy doktorskiej, odbycia kursów językowych lub innych dowolnych form kształcenia w okresie od 1 marca do 30 września. Poza zwolnieniem z opłat za kształcenie uczestnikom wypłacane będzie stypendium. Co więcej, w razie potrzeby każdemu zostanie zapewniona pomoc psychologiczna oraz prawna.

Uczestnicy nie muszą być rekrutowani na cały okres trwania Programu. Mogą być przyjmowani w dowolnym momencie od 1 marca do 30 września 2022.

WAŻNE: wniosek do systemu NAWA składają wyżej wymienione podmioty, nie indywidualnie studenci bądź doktoranci. 

Wymagania dotyczące studentów i doktorantów, których gotowi są przyjąć uprawnieni wnioskodawcy:

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku i którzy:

  • · byli studentami ukraińskich uczelni w roku akademickim 2021/2022 lub
  • · odbywali na Ukrainie studia doktoranckie (aspirantura) w roku akademickim 2021/2022.

Szczegóły naboru dostępne są w: Ogłoszeniu o naborze wniosków do programu

 

PROCES - UCZELNIE, STUDENCI/DOKTORANCI

 

NAWA SzU proces v1

 

(zaktualizowana grafika ma na celu doprecyzowanie procesu składania wniosku przez instytucje oraz zgłoszeń do nich przez studentów/doktorantów)

 

Warto zaznaczyć, że Ukraińcy stanowią  najliczniejszą obecnie grupę wśród zagranicznych studentów w Polsce. Według danych GUS, w roku akademickim 2008/2009 w naszym kraju studiowało 2831 studentów, a w roku 2020/21 było ich już aż 38 473. Stanowią 45,4% wszystkich obcokrajowców studiujących w naszym kraju.

Gdzie szukać informacji

Informacje na temat wsparcia dla studentów i doktorantów oraz szczegóły inicjatywy „Solidarni z Ukrainą” dostępne są na stronie NAWA: www.nawa.gov.pl oraz www.researchinpoland.org, a także na dedykowanym kanale: ukraina.nawa.gov.pl oraz na profilach - NAWA Україна (@nawaukraine) – w social mediach.

Kontakt dla instytucji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Kontakt dla studentów i doktorantów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Pomoc prawna dla doktorantów i doktorantek z Ukrainy

Krajowa Reprezentacja Doktorantów aktywnie angażuje się w pomoc osobom dotkniętym konfliktem w Ukrainie. Został uruchomiony specjalny adres e-mail, za pośrednictwem którego doktoranci i doktorantki poszukujący pomocy w związku z sytuacją w Ukrainie mogą uzyskać wsparcie w zakresie swoich potrzeb. Wysyłając wiadomość na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. możliwe jest uzyskanie informacji dotyczących relokacji, kwestii prawnych oraz pomocy świadczonej przez ośrodki akademickie w Polsce.

Działania w zakresie wsparcia ukraińskich uchodźców – naukowców będą koordynowane przez Narodowe Centrum Nauki.

Udostępnij