NAFSA 2024 – po raz piąty z NAWA i rekordowa liczba polskich uczelni - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W tym roku jedna z największych światowych konferencji i targów branżowych – NAFSA – odbyła się w dniach 29-31 maja w Nowym Orleanie w stanie Luizjana. To niezwykle ciekawe i bogate w tradycje oraz kulturę miasto, a jego klimat czuło się przez cały okres trwania wydarzenia. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła ponad 8 000 uczestników reprezentujących prawie 120 krajów.

Polskie stoisko – study and research in Poland

Polskie stoisko, już po raz piąty, zorganizowała NAWA pod szyldem kampanii Ready Study Go! Poland i Research in Poland. Promowaliśmy swoją ofertę programową i rozszerzaliśmy międzynarodową współpracę oraz kontakty z siostrzanymi instytucjami z innych krajów. Możliwość stania się częścią polskiej delegacji i prezentowaniem swojej oferty na stoisku narodowym cieszyła się w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem. Rejestracji dokonało blisko 20 uczelni, a do grona delegacji dołączyły także Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich KRASP oraz Study in Lublin – to rekordowa liczba! Byli z nami: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademia Leona Koźmińskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Przez cały czas trwania NAFSA, na polskim stoisku obecna była dr Katarzyna Granat pełniąca funkcję eksperta ds. dyplomacji naukowej w Ambasadzie RP w Waszyngtonie D.C. Ponadto, pierwszego dnia expo na spotkanie z polską delegacją przyjechał Konsul RP w Houston, Andrzej Fąfara. Oboje skierowali do polskiej delegacji słowa przywitania.

Przedstawiciele uczelni codziennie odbywali przy swoich stolikach wiele spotkań z reprezentantami instytucji i uczelni a także firm związanych z szkolnictwem wyższym i mobilnością z całego świata. Była to okazja do podtrzymania bieżących kontaktów oraz nawiązania nowych partnerstw/współpracy. Z pewnością dało się zauważyć jak wiele partnerstw zagranicznych mają polskie uczelnie i jak Polska jest widoczna oraz zaangażowana na międzynarodowym rynku szkolnictwa wyższego. Polskie stoisko odwiedziła też tradycyjnie LaNitra Berger -prezes i przewodnicząca Rady Dyrektorów NAFSA, wskazując na coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem w amerykańskiej społeczności. 

Organizatorzy jak zwykle zadbali o wysoką jakość paneli i obecność znakomitych speakerów. Gościem wykładu plenarnego był Louis von Ahn, współzałożyciel i CEO Duolingo, którego doświadczenia idealnie wpisują się w tematy motywu przewodniego tegorocznej NAFSY „Resilience. Renewal. Community.” Louis Von Ahn urodził się w Gwatemali, gdzie niewiele osób może pozwolić sobie na studia. Sam studiował na renomowanym uniwersytecie w USA ma więc za sobą wszystkie doświadczenia, które do dziś stanowią palące wyzwania w świecie międzynarodowego szkolnictwa wyższego – aplikacja o wizę, certyfikacja znajomości języka i dyplomów oraz kwestia finansów koniecznych do odbycia studiów.

Wydarzenia towarzyszące

28 maja przedstawiciele NAWA uczestniczyli w zamkniętym spotkaniu przygotowującym do listopadowego szczytu państw Grupy G7+ w Mediolanie organizowanym przez Uni-Italia, na którym rozmawialiśmy na temat wpływu studentów zagranicznych na gospodarkę i rynek pracy krajów ich przyjmujących. Spotkanie miało na celu podjęcie dyskusji na temat szkolnictwa wyższego w nowej rzeczywistości, a punkt ciężkości położony był na kwestii związanej z absolwentami uczelni i ich wejściem na rynek pracy. Obecni byli m.in. reprezentanci IIE, DZS, DAAD, OeAD, czy Campus France. 29 maja po części targowej, przedstawiciele NAWA wzięli udział w spotkaniach partnerów zorganizowanych przez DAAD, OeAD, Komisję Fulbright Austria i Komisję Fulbright Niemcy oraz Uni- Italia.

Wnioski i podsumowanie uczestnictwa w NAFSA

Cieszymy się, że polskie stoisko jest rozpoznawalną marką na wydarzeniach branżowych i spotyka się z dużym zainteresowaniem odwiedzających. Dziękujemy za ogromne zaangażowanie przedstawiciele polskich uczelni - stoliki były cały czas zajęte przez prowadzone przy nich spotkania. Nieoceniona była także obecność na polskim stoisku eksperta ds. dyplomacji naukowej w Ambasadzie RP w Waszyngtonie dr Katarzyny Granat - delegacja NAWA ale także polskie uczelnie miały możliwość porozmawiać o projektach i współpracy polsko-amerykańskiej na płaszczyźnie nauki i szkolnictwa wyższego.

Galeria zdjęć:

 

Udostępnij