NAWA i polskie uczelnie w Chicago - relacja - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Pod koniec lutego NAWA wraz z polskimi uczelniami już po raz drugi wybrała się do Chicago, by we współpracy z partnerami i środowiskiem polonijnym zorganizować wydarzenia skierowane do młodzieży polonijnej, Polonii naukowej oraz amerykańskiego środowiska akademickiego i naukowego.

45

Chicago to miasto z jedną z największych społeczności polonijnych na świecie, dlatego jest dla NAWA tak ważnym kierunkiem promocyjnym zarówno pod względem oferty programowej dla młodzieży, jak i Polonii naukowej. Amerykańskie uczelnie wykazują także zainteresowanie podejmowaniem współpracy z polskimi instytucjami nauki i szkolnictwa wyższego. Warto również podkreślić iż stan Illinois to miejsce licznych Polish Studies na amerykańskich uniwersytetach, stąd nasza prezentacja oferty programowej Biura Programów Języka Polskiego. 

Potencjał w chicagowskiej Polonii i tamtejszym amerykańskim środowisku akademickim widzą też polskie uczelnie, dlatego w tym roku do reprezentacji w delegacji zgłosiło się ich aż 16:

  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Politechnika Wrocławska
  • Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Warszawski
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny

 

Spotkania w Chicago rozpoczęliśmy od udziału w konferencji "NEXT – Talks for The Future Generation” organizowanej przez Polish American Youth Council oraz Dziennik Związkowy. NAWA była partnerem wydarzenia, za sprawą czego konferencji po raz pierwszy towarzyszyła strefa polskich uczelni. Młodzież z ostatnich klas, która pojawiła się na wydarzeniu miała zatem nie tylko okazję wysłuchać inspirujących wystąpień gości konferencji, ale także spotkać się z przedstawicielami NAWA i polskich uczelni, by dowiedzieć się więcej o stypendiach oraz studiach w Polsce. Konferencja "NEXT – Talks for The Future Generation” jest wydarzeniem cyklicznym, a tegoroczna edycja zgromadziła blisko 600 uczestników.

43

Młodzież, rodzice i nauczyciele mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami polskich uczelni i ekspertami NAWA. Młodzież poznała ofertę uniwersytecką z różnych miast w Polsce, możliwości stypendialne, jakie czekają na studentów polonijnych w ich kraju pochodzenia oraz kampanię dla studentów Ready Study Go! Poland, która przybliża realia studiowania w Polsce. Często poruszanym tematem była też kwestia procedury wydawania certyfikatów poświadczających znajomość języka polskiego jako obcego dla absolwentów szkół polskich i polonijnych.

Podczas oficjalnego otwarcia konferencji głos zabrał zastępca dyrektora NAWA dr Łukasz Gołota, który później dzielił również wywiadu dla TVP Polonia - zachęcamy do obejrzenia nagrania.

36

 

Dzień później polonijny weekend zakończyliśmy Targami Polskich Uczelni w siedzibie Polish National Alliance, która przez sześć godzin była otwarta dla Polonii zainteresowanej spotkaniem z polskim środowiskiem akademickim. Była to doskonała okazja, by zadać pytania o konkretne kierunki studiów, stypendia, certyfikację języka polskiego, uznawalność wykształcenia i wiele innych.

33

31

 

 

24 lutego odbyło się Polish-American Scientific & Academic Cooperation Meetup – spotkanie Polonii naukowej i amerykańskiego środowiska akademickiego i naukowego zorganizowane przez NAWA, Northeastern Illinois University  oraz Fundację Kościuszkowską na Northeastern Illinois University.

Na NEIU zebranych przywitali: prezydent uczelni dr Katrina Bell-Jordan, p.o. prorektora dr Sudha Srinivas oraz dr Łukasz Gołota zastępca Dyrektora NAWA. Przemówienie w imieniu Konsul Generalnej RP w Chicago Reginy Jurkowskiej, wygłosiła Wice Konsul Agata Grochowska. Następnie ofertę goszczącej uczelni zaprezentowała dr Cris Toffolo, dyrektor programów międzynarodowych. Na wydarzeniu obecne były przedstawicielki Ambasady RP w Waszyngtonie – dr Katarzyna Granat ekspertka ds. dyplomacji naukowej oraz Instytutu Polskiego w NY – Maja Steczkowska.

23

W programie spotkania znalazły się dwa panele dyskusyjne – przedstawicieli polskich i amerykańskich instytucji, które oferują różne formy wsparcia międzynarodowych badań i współpracy oraz prezentacje doświadczeń absolwentów międzynarodowych programów wymiany, którzy podzieliły się swoimi historiami i korzyściami płynącymi z udziału w polsko-amerykańskich wymianach akademickich. Po pierwszym panelu można było wysłuchać wykładu pt „Inclusion through Development in EMI (English Medium Instruction) – A Case Study as an outcome of international collaboration: dr Izabeli Mikolajewskiej z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, która obecnie prowadzi badania na Northeastern Illinois University in Chicago (College of Education). W kolejnej części spotkania zaprezentowane zostały oferty NAWA i uczelni. 

18

14

Spotkanie było także okazją do rozmowy z nowo wybraną prezeską Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce – panią Urszulą Gawlik. W rozmowie poruszono kwestię obszarów współpracy, m.in. egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego. Zrzeszenie jest jednym z podmiotów uprawnionych do przeprowadzania państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego i w tym zakresie współpracuje z NAWA i PKdsPZJPjO.

Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Ambasady RP w Waszyngtonie i Polskiego Konsulatu w Chicago, przy współpracy z Instytutem Polskim w Nowym Jorku i Fulbright Poland.

22

 

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom zaangażowanym w organizację wizyty w USA, reprezentantom obecnych z nami uczelni i amerykańskim gościom, którzy wzięli udział we wszystkich wydarzeniach!

 

Zachęcamy także do przeczytania artykułów Dziennika Związkowego na temat naszej obecności w Chicago:

pdfTargi najlepszych polskich uczelni w Chicago

https://www.dziennikzwiazkowy.com/wydarzenie/120

Udostępnij