NCN i NAWA nawiązały współpracę - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Atrakcyjne stypendium dla najlepszych doktorantów w szkołach doktorskich, finansowanie badań oraz możliwość odbycia stażu zagranicznego – to podstawowe założenia nowego konkursu PRELUDIUM BIS organizowanego wspólnie przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). Obie agencje podpisały dziś porozumienie w sprawie współpracy. 

Celem współpracy NCN i NAWA jest tworzenie wspólnych form finansowania badań, mających zapewnić ciągłość i spójność prac badawczych, a także zwiększanie mobilności, która jest niezbędnym elementem na drodze do osiągania doskonałości naukowej i nawiązywania współpracy międzynarodowej. Rezultatem wspólnych działań tych dwóch instytucji będzie komplementarna oferta konkursowa, zapewniająca większą efektywność systemu grantowego. Porozumienie w imieniu NCN podpisał dyrektor prof. Zbigniew Błocki, zaś w imieniu NAWA – dyrektor Łukasz Wojdyga. W uroczystości wziął udział wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.

PRELUDIUM BIS jest pierwszym owocem współpracy pomiędzy podlegającymi Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego agencjami. Konkurs na finansowanie projektów badawczych realizowanych przez doktorantów w ramach przygotowywanych przez nich rozpraw doktorskich zostanie ogłoszony przez NCN już 16 września. Program skierowany jest do podmiotów prowadzących szkoły doktorskie, a NAWA sfinansuje w nim staż zagraniczny dla doktoranta realizującego projekt badawczy.

W ramach pierwszej edycji konkursu PRELUDIUM BIS zostanie zapewnione wsparcie dla 300 uczestników szkół doktorskich. Wypracowany wspólnie przez NCN i NAWA model finansowania przyczyni się do skutecznego kształtowania ich dalszej kariery badawczej w oparciu o kryterium doskonałości naukowej. Trwają również rozmowy nad możliwością współpracy przy kolejnych inicjatywach i wsparcia przez NCN części badawczej w takich programach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, jak planowany program im. Napoleona Cybulskiego dla uznanych naukowców z zagranicy na przyjazdy długookresowe, czy program Polskie Powroty umożliwiający wyróżniającym się polskim naukowcom powrót do kraju i podjęcie przez nich zatrudnienia w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych.

Wnioski w pierwszej edycji  konkursu PRELUDIUM BIS będzie można składać do 16 grudnia 2019 r.

Podpisaniu porozumienia towarzyszyła konferencja prasowa z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina - Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przewodniczących Rad obu agencji prof. Małgorzaty Kossowskiej oraz prof. Sebastiana Kołodziejczyka.

2019 09 12 podpisanie umowy NCN NAWA 5    

2019 09 12 podpisanie umowy NCN NAWA 5

2019 09 12 podpisanie umowy NCN NAWA 5

2019 09 12 podpisanie umowy NCN NAWA 9new

2019 09 12 podpisanie umowy NCN NAWA 5

Zdjęcia: NCN

 

 

 

 

Udostępnij