Nowe możliwości dla studentów i naukowców z Polski i Niemiec - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

21 września nastąpiło uroczyste podpisanie Porozumienia o współpracy między Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA) i Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD). Jest to pierwsza tego typu umowa z zagraniczną instytucją partnerską, podpisywana przez NAWA.

DAAD reprezentuje kraj sąsiedzki, z którym w naturalny sposób współpraca akademicka rozwija się intensywnie od lat, na poziomie zarówno rządowym, jak i międzyuczelnianym i międzyludzkim.

- Minęło właśnie 30 lat od podpisania przełomowego Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie. A dziś spotykamy się, by mówić o przyszłości. Bo tym właśnie jest to porozumienie, które – mam nadzieję – zwiększy nie tylko wymianę studentów, ale i wspólnych projektów naukowych. Cieszymy się, że po drugiej stronie mamy tak silnego partnera jak DAAD. To podstawa do budowania dobrego sąsiedztwa nie tylko w obszarze nauki – mówi Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Porozumienie przewiduje m.in. stypendia dla polskich studentów, doktorantów i naukowców w Niemczech, przyznawane przez DAAD, oraz stypendia dla niemieckich studentów, doktorantów i naukowców na pobyty w Polsce, przyznawane przez NAWA. Pozwoli także na rozszerzanie polsko-niemieckiej współpracy międzyuczelnianej, wspieranie nauczania języka narodowego w kraju drugiej strony czy też wzajemną promocję oferty stypendialnej i współdziałanie w obszarze marketingu zagranicznego systemów szkolnictwa wyższego. Daje też podstawę do podejmowania nowych wspólnych inicjatyw programowych, odpowiadających na nieszablonowe wyzwania, przed jakimi staje obecnie świat akademicki.

- To porozumienie jest pierwszą tego typu umową z zagraniczną instytucją partnerską, podpisywaną przez NAWA. Wybór instytucji – czyli DAAD - pokazuje, jak istotnym partnerem jest dla nas strona niemiecka. Teraz ta współpraca zyskuje solidne ramy. Dziś, gdy obraz może zmienić się w ciągu niemal jednego dnia, co dobrze pokazała pandemia, ważni są sprawdzeni partnerzy – tłumaczy dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA.

Szczególnie cieszy, że z tej okazji, pomimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, do Warszawy przyjechał Sekretarz Generalny DAAD, dr Kai Sicks. Przy okazji tej wizyty będzie miał również możliwość spotkania się z przedstawicielami polskiego środowiska akademickiego oraz instytucji naukowych.

- Nasze biuro w Warszawie jest jedną z naszych najważniejszych placówek, co najlepiej świadczy o tym, jak ważna jest dla nas współpraca z Polską. Teraz łączymy siły, by zwiększyć atrakcyjność obu krajów u naszych studentów – zaznacza dr Kai Sicks, Sekretarz Generalny DAAD.

Uroczyste popisanie porozumienia nastąpiło 21 września Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

- Nauka i wymiana akademicka to jeden z filarów naszego współdziałania. Chcemy, by nasza współpraca była jeszcze mocniejsza. To porozumienie to wręcz awangarda. Polska i Niemcy mogą być dumni – zaznacza dr Arndt Freytag von Loringhoven, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) to rządowa agencja podlegająca Ministrowi Edukacji i Nauki, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Instytucja powstała w 2017 r. i od tego momentu uruchomiła ponad 20 programów, m.in. Polskie Powroty NAWA, stypendia dla zagranicznych naukowców – program Ulam NAWA, program Welcome to Poland, program Banach NAWA. Dzięki nim Agencja wspiera naukowców, instytucje polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego, oferuje stypendia dla zagranicznych studentów na studia w Polsce, a także promuje język polski i kulturę polską na świecie. Więcej informacji: www.nawa.gov.pl

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) to największa na świecie organizacja stypendialna, która istnieje od 1925 roku. DAAD jest stowarzyszeniem niemieckich uczelni wyższych i ich studentów, a jej budżet pochodzi głównie ze środków rządu niemieckiego oraz UE. DAAD posiada sieć 68 biur zagranicznych i ok. 470 lektoratów na całym świecie. Swoją działalność na rzecz polsko-niemieckiej współpracy akademickiej DAAD prowadzi od 1958 roku. W 1997 roku zostało założone Przedstawicielstwo DAAD w Warszawie. Obecnie DAAD oferuje 54 programy finansujące i wspierające dalszy rozwój polsko-niemieckiej współpracy akademickiej. Więcej informacji: www.daad.pl

Kontakt dla mediów NAWA: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla mediów DAAD: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3

Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki

4

Dr Grażyna Żebrowska, Dyrektor Generalna NAWA; Dr Kai Sicks, Sekretarz Generalny DAAD

1

dr Arndt Freytag von Loringhoven, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec, dr Kai Sicks, Sekretarz Generalny DAAD,

dr Grażyna Żebrowska, Dyrektor NAWA, Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki

2 1

Udostępnij