Dobra wiadomość dla uczących się języka polskiego za granicą - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Od 1 stycznia 2024 r uzyskanie certyfikatu języka polskiego bez konieczności zdawania egzaminu będzie prostsze. Jest to odpowiedź na oczekiwania środowisk polonijnych oraz cudzoziemców uczących się języka polskiego.

 

Minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, z okazji 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej, skierował list do placówek dyplomatycznych oraz organizacji polonijnych za granicą.

W liście ogłosił nie tylko tę przełomową zmianę w prawie, ale także podkreślił rolę NAWA jako organizacji oferującej szerokie wsparcie dla młodzieży polonijnej oraz polskich naukowców za granicą czy też osób uczących się języka polskiego jako obcego.

Proces obsługi  certyfikatów bez egzaminów będzie obsługiwać NAWA, której jednym z zadań statutowych jest certyfikacja znajomości języka polskiego. Nowe regulacje ułatwią obywatelom polskim mieszkającym za granicą oraz cudzoziemcom, którzy ukończyli szkołę polonijną lub polską za granicą na poziomie średnim, uzyskanie certyfikatu.

Minister Czarnek przypomniał rolę Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 r. i jako pierwsza w Europie zajęła się reformowaniem szkolnictwa. Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest od 1982 r.

Pełna treść listu Ministra Edukacji i Nauki, prof. Przemysława Czarnka wraz z treścią ustawy

Udostępnij