Otwarcie naboru wniosków do Programu Anders NAWA już w tym tygodniu! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Posiadają polskie korzenie, pochodzą z różnych części świata - od Brazylii przez Czechy po Kazachstan, studiują na polskich uczelniach swoje wymarzone kierunki. Udział w Programie im. Gen. Wł. Andersa stał się dla nich symbolicznym powrotem do ojczyzny.

Każdego roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza nabór wniosków do Programu im. Gen. Wł. Andersa. Oferta stypendialna dedykowana jest polonijnej młodzieży, która zainteresowana jest podjęciem studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich oraz studiów II stopnia na polskich uczelniach, w trybie stacjonarnym, w języku polskim. Ponadto Program umożliwia udział w kursie przygotowawczym poprzedzającym studia w Polsce.

W dotychczasowych edycjach o udział w programie aplikować mogły osoby posiadające udokumentowane polskie pochodzenie lub Kartę Polaka. W tym roku grupa to zostanie rozszerzona. W naborze na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie będą mogły wziąć udział również osoby posiadające polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, które odbyły cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej poza granicami Polski.

Nabory, które dotąd przeprowadziła NAWA, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Każdego roku spływa blisko 1500 aplikacji.

Szczegółowe informacje o naborze do Programu im. Gen. Andersa na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie oraz studia II stopnia pojawią się na stronie NAWA z dniem ogłoszenia naboru to jest w środę 31 marca 2021 r.  

Dlaczego warto wziąć udział w Programie? Na te pytanie najlepszej odpowiedzi udzielają stypendyści dotychczasowych edycji programu dla Polonii im. Gen. Andersa. Zapraszamy do lektury.

 

 Warto się odważyć!

Jako Polka urodzona w Wilnie, po maturze chciałam kontynuować naukę w języku ojczystym. Na Litwie istnieje jednak zaledwie kilka programów prowadzonych w języku polskim, a wybrany przeze mnie kierunek, Międzydziedzinowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne (MISH), nie jest oferowany przez żadną z uczelni litewskich – decyzja o podjęciu studiów w Polsce była więc niejako oczywista. Moi rodzice studiowali w Warszawie i niezwykle pozytywnie wspominali ten okres w ich życiu. Często powtarzali, że studia w Polsce to nie tylko możliwość uzyskania dyplomu na jednej z prestiżowych uczelni, lecz również okazja do skorzystania z wielu form aktywności dedykowanych studentom, nawiązania cennych znajomości oraz lepszego poznania siebie. Obecnie kończę III rok studiów na Uniwersytecie Warszawskim i potwierdzam, że mieli całkowitą rację!

Stypendium w ramach Programu im. Gen. Andersa pozwala mi się w pełni skupić na nauce oraz na rozwoju poza programem zajęć. Nie muszę dzielić czasu pomiędzy studia i pracę, dzięki czemu mogę zgłębiać moje zainteresowania, doskonalić wybrane kompetencje lub brać udział w różnego rodzaju wolontariacie. Nie muszę również martwić się o podstawowe środki do życia, co daje po prostu duży komfort psychiczny.

Marta Faustyna Chmielewska, Litwa

Uniwersytet Warszawski

Stypendystka Programu dla Polonii im. Gen. Andersa

 Marta Chmielewska kolor
 Fiama kolor  

Jeśli uważasz że ten kraj to nie Twoje marzenie, spokojnie, przekonasz się że jednak jest!

Zawsze myślałam, że kiedyś pojadę do Polski na dłuższy czas, a stypendium pomogło mi zrealizować mój plan. Nie sądzę że inaczej by mi się udało. Od dziecka patrzyłam na Polskę z miłością. Kultura, historia i siła Polaków, zawsze zwracały moją uwagę i teraz będąc tutaj, mogę z całego serca potwierdzić, że wybrałam dobrze. Polska jest przepiękna, krajobrazy zapierają dech w piersi, można odwiedzić wiele miejsc, a życie w Polsce jest stosunkowo tanie.

Stypendium pomaga na wiele sposobów. Zaczynając od nauki radzenia sobie na co dzień z podstawowymi sprawami życia codziennego i trudnościami języka. Uczysz się komunikować i doceniać każdy postęp, który robisz, czy to na uniwersytecie, czy poza nim. Zdajesz sobie sprawę, jak bardzo nasze życie składa się z ludzi i uczysz się ich doceniać. Stypendium to podstawowa pomoc, dzięki której nauczysz się kontrolować swoją sytuację finansową i dostosowywać się do tego, co jest Tobie potrzebne.

Fiama Valenga, Brazylia

Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski

Stypendystka Programu im. Gen. Andersa

Program im. Gen. Andersa daje poczucie bezpieczeństwa finansowego. Co to oznacza dla studenta? Wszystko!

Polska dla mnie nie jest krajem obcym. W moich żyłach płynie polska krew. Dlatego wybór studiów na terenie tego kraju był dla mnie symbolem powrotu na Ojczyznę, chociaż nie zapominałam Białorusi, która jest druga połową mnie.

Język, społeczeństwo i kultura nie były mi obce. W Polsce nie czuję się jak w obcym kraju. Sprzyja to spokojniejszej integracji. Nie musisz bać się pytać nauczycieli czy studentów. Różnica językowa nie jest na tyle znaczna by przeszkodzić w nawiązywaniu kontaktów. Polska mocno wspiera studentów z Kartą Polaka i pomaga finansowo. Współcześnie jest to bardzo ważne. Polska jest idealnym startem dla studiów. 

Wsparcie finansowe pomogło mi poświęcić się w zupełności studiowaniu, nie rozpraszać myśli potrzebą szukania pracy. Wierzę, że czas poświęcony na naukę to solidny fundament dobrej przyszłości. Współpraca z wykładowcami sprawiła, że myślę o studiach doktoranckich. W przyszłości chciałabym pomagać takim studentom jak ja!

Anastasiya Zubrytskaya, Białoruś

Politechnika Lubelska

Stypendystka Programu dla Polonii im. Gen. Andersa

 Anastasiq kolor
 Nadia color

Jeśli szukasz uczelni oferujących dogodne warunki oraz przejrzyste zasady studiowania, wyjazd do Polski będzie z pewnością odpowiednią decyzją!

Polska jest prężnie rozwijającym się krajem, który coraz bardziej otwiera się na studentów zagranicznych. Wybrałam Polskę nie tylko ze względu na swoje polskie pochodzenie, ale również ze względu na wysoki poziom kształcenia. Miałam okazję studiować na dwóch uczelniach, które są najwyżej notowanymi polskimi uniwersytetami według wielu europejskich i międzynarodowych rankingów. Na uwagę zasługuje również kadra akademicka. Zajęcia były prowadzone przez uznanych ekspertów i autorytety w swoich dziedzinach, którzy przekazywali zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Polskie uczelnie wyższe oferują szeroką ofertę dydaktyczną, w której każdy kandydat z pewnością znajdzie interesujący dla siebie kierunek i specjalizację.

Program stypendialny pozwolił mi nie tylko rozwijać moje pasje i zainteresowania, ale również określić cele zawodowe, poznać swoje słabe i mocne strony. W trakcie studiów licencjackich i magisterskich brałam udział nie tylko w zajęciach przewidzianych w planie, ale również uczestniczyłam w dodatkowych warsztatach rozwijających kompetencje zawodowe. Już na drugim roku studiów wyjechałam na stypendium do Hiszpanii w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus+. Pozwoliło mi to poszerzyć moje horyzonty oraz poznać studentów  z całego świata. Będąc stypendystką brałam udział w konferencjach naukowych, spotkaniach organizowanych przez instytucje rządowe i organizacje pozarządowe. Dostałam się na praktyki zawodowe do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie mogłam rozwijać swoje zainteresowania związane z ochroną praw człowieka. To wszystko było wartościowym wstępem do kariery zawodowej i pomogło mi znaleźć pracę jeszcze przed zdobyciem tytułu magistra.

Nadia Kurtieva, Ukraina

Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski

Stypendystka Programu im. Gen. Andersa

Jeśli chcesz się usamodzielnić i zmienić swoje życie, to ten program jest właśnie dla Ciebie!

Mam polskie korzenie. Uważam, że każdy z nas zastanawia się czasem nad historią swojej rodziny. Mieszkając w Kazachstanie uświadomiłam sobie, że bardzo chciałabym poznać ojczyznę moich pradziadków, głębiej poznać kulturę i naród tego kraju, nauczyć się języka polskiego i płynnie się nim posługiwać.

Dzięki Programowi im. Gen. Andersa, Polacy z całego świata mają szansę wrócić do ojczyzny. Studiować, pracować, podróżować, spełniać marzenia. I to wszystko u siebie w domu, w Polsce!

Yuliya Zhitukhina, Kazachstan 

Uniwersytet Jagielloński

Stypendystka Programu im. Gen. Andersa

 Yuliya kolor
 Janaina kolor

Możesz pogłębić wiedzę o kraju, kulturze oraz historii części swoich przodków!

Moja siostra i brat, którzy studiowali i zdobyli tytuł magistra w ramach tego samego programu, byli i są moimi największymi zwolennikami. Polska zapewniła im nie tylko zdobycie wyższego wykształcenia, ale także możliwości pracy w celu zbudowania udanej kariery zawodowej. Są dla mnie wielką inspiracją i tak jak oni podążam tą wspaniałą i cudowną drogą dzięki możliwości, jaką Polska nam dała przez program im. Gen. Andersa. Kraków był miastem, które mnie przyjęło, w którym jestem całkowicie zakochana i po 5 latach nieprzerwanego życia tutaj nazywam je domem. To miasto jest nie tylko piękne i pełne historii ale daje nam wiele możliwości jako studentom. Tutaj miałam okazję spotkać się ze studentami z różnych części świata, uczyć się nowych języków i mieć duże możliwości rozwoju zawodowego. Czuję się bardzo wdzięczna i zaszczycona, że mogę mieszkać w kraju moich przodków, wiedząc, jak ciężko było im opuścić ojczyznę i wyruszyć w poszukiwaniu nowego życia.

Otrzymanie stypendium było niezbędne i pozwoliło na pokrycie kosztów, bez których kontynuowanie studiów byłoby znacznie trudniejsze.

Janaina Faganello, Brazylia

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Stypendystka Programu im. Gen. Andersa

Udostępnij