"Piękno w prawie czy piękno prawa? Dylematy estetyki prawa" - wykład rektorski na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

16 listopada o godz. 14:00 w Auli CNTI Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbędzie się wykład rektorski zatytułowany "Piękno w prawie czy piękno prawa? Dylematy estetyki prawa".

W dziedzinie orzecznictwa wzajemne oddziaływanie piękna i prawa rodzi intrygujące pytania dotyczące estetycznych wymiarów systemów prawnych. Czy piękno, którego poszukujemy w prawie, jest nieodłączną cechą samego systemu, czy też jest to uznanie dla eleganckiego stosowania zasad prawnych? Badanie estetyki prawa skłania nas do rozważenia nie tylko struktury i spójności ram prawnych, ale także etycznych i moralnych podstaw, które definiują ich piękno.

Estetyka prawa stawia przed nami wyzwanie pogodzenia potrzeby porządku i sprawiedliwości z różnorodnymi interpretacjami tego, co jest estetyczne w oczach różnych kultur i społeczeństw. Dylemat między "pięknem w prawie" a "pięknem prawa" zachęca naukowców i praktyków do podjęcia przemyślanego dialogu na temat subiektywnej natury estetyki prawnej.

Kulturowy kontekst piękna w prawie wprowadza bogaty wachlarz perspektyw, podkreślając potrzebę globalnej rozmowy na temat uniwersalności estetyki prawnej. Pedagodzy prawa odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu kolejnego pokolenia prawników, wpływając na ich rozumienie piękna nieodłącznie związanego z praktyką prawniczą.

Ostatecznie badanie piękna w prawie lub piękna prawa zachęca nas do refleksji nad głębokim związkiem między estetyką, sprawiedliwością i ciągłym udoskonalaniem zasad prawnych w naszym nieustannie zmieniającym się świecie.

Mamy nadzieję, że odpowiedzi na te i inne nurtujące pytania, a także inspirację dla dalszego zgłębiania zawiłych dylematów estetyki prawnej znajdą Państwo w wykładzie, który wygłosi Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, dr Dawid Kostecki.

Udostępnij