Rusza nabór do programu POLONISTA NAWA 2025 - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Zapraszamy do składania wniosków w programie stypendialnym Polonista NAWA.

Celem programu jest promowanie języka polskiego oraz popularyzacja studiów i badań polonistycznych na świecie. Program daje szansę obcokrajowcom, którzy interesują się językiem i kulturą polską na podjęcie studiów lub realizację projektów badawczych w Polsce. 

Do udziału w programie zapraszamy zagranicznych i polskich naukowców, których projekty badawcze dotyczą tematyki z zakresu języka polskiego, glottodydaktyki polonistycznej, literaturoznawstwa, komparatystyki, polskiej kultury, sztuki lub historii; oraz studentów i doktorantów kierunków polonistycznych i polonoznawczych.

W ramach programu studenci i doktoranci mogą otrzymać stypendia na pełne lub częściowe studia polonistyczne, polonoznawcze i programy polskie na wybranych uczelniach w Polsce. Językiem studiów jest język polski. 

Naukowcy – stypendyści programu POLONISTA NAWA - mogą realizować trwające od 3 do 12 miesięcy projekty badawcze na polskich uczelniach, także w języku angielskim.

Polscy naukowcy i nauczyciele akademiccy mogą realizować projekty badawcze i dydaktyczne w zagranicznych ośrodkach akademickich, które prowadzą studia polonistyczne, polonoznawcze lub slawistyczne z językiem polskim przynajmniej na poziomie licencjackim.  

Wnioski będą przyjmowane do 4 kwietnia 2025 r

 

Ogłoszenie dla studentów i doktorantów 

Ogłoszenie dla naukowców

 

Szczegółowe informacje o programie: POLONISTA NAWA

 

Dotychczas z programu POLONISTA NAWA skorzystało 235 osób pochodzących z 23 krajów, w tym z Polski. Wśród beneficjentów było 187 studentów i doktorantów oraz 48 naukowców. 

 

Polonista kraje 2025 PL

 

17 instytucji naukowych i uczelni w Polsce gościło beneficjentów programu. Wśród najczęściej wybieranych przez studentów ośrodków znalazły się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Naukowcy najchętniej wybierali Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

 

 

Udostępnij