Polscy naukowcy laureatami prestiżowych grantów ERC - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Trzech naukowców będzie realizowało na polskich uczelniach granty badawcze sfinansowane przez European Research Council.

Prof. Urszula Stachewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, dr Wojciech Czerwiński i dr Michał Pilipczuk z Uniwersytetu Warszawskiego znaleźli się wśród 436 laureatów nowej edycji konkursu ERC Starting Grants 2020.

Granty przyznawane są przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) wybitnym naukowcom, którzy są na początku swoich karier naukowych. Pieniądze mają im pomóc w realizacji ich własnych projektów badawczych, w budowaniu zespołów naukowych oraz w osiągnięciu niezależności naukowej. Budżet konkursu wynosił 677 mln euro. Naukowcy na swoje projekty otrzymali ok. 1,5 mln euro. Granty przyznawane są na 5 lat.

Prof. Urszula Stachewicz z AGH będzie realizowała projekt "Bioinspired Composites Strategies for Saving Energy" (BioCom4SavEn). Badaczka zajmuje się opracowywaniem systemów i materiałów izolacji termicznej, a inspirację do badań czerpie z obserwacji natury i właściwości termicznych np. piór pingwinów, skóry krokodyla czy sierści niedźwiedzi polarnych. Więcej informacji o projekcie prof. Stachewicz znajduje się w opisie wyróżnionych przykładowych projektów ERC.

Z kolei dr Wojciech Czerwiński i dr Michał Pilipczuk to naukowcy z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Ich zespoły badawcze będą zajmować się analizą problemów dotyczących systemów o nieskończonej liczbie stanów oraz rozwiązywać trudne problemy obliczeniowe za pomocą metod strukturalnych. Dr Czerwiński będzie realizował projekt "Challenging Problems in Infinite-State Systems” (INFSYS), a dr Pilipczuk - „Decomposition methods for discrete problems”. Więcej informacji o projektach naukowców z UW znajduje się na stronie uniwersytetu.

Projekty w ramach ERC Starting Grants 2020 będą prowadzone w 25 krajach. Najwięcej grantów będzie realizowanych w Niemczech – 88, Wielkiej Brytanii – 62, w Holandii – 42 oraz we Francji – 38.

Komunikat ERC

Udostępnij