Polscy naukowcy w walce z COVID-19 - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Każdego dnia z zapartym tchem obserwujemy jak świat stawia czoła epidemii koronawirusa. Duże nadzieje pokładane są w naukowcach, którzy w zaciszu swoich laboratoriów w międzynarodowych zespołach pracują nad sposobem pokonania wirusa, który gwałtowanie zmienił naszą rzeczywistość. W badaniach tych uczestniczą polscy naukowcy i ich zespoły badawcze.

Polska Agencja Badań Medycznych (ABM) w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia (MZ), podjęła decyzję o rozpoczęciu badania pn. „Badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcie prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii”.

ABM do współpracy zaprosiła trzy polskie ośrodki: Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowy Instytut Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Prowadzone są również rozmowy m.in. z amerykańskim National Institutes of Health (NIH) i dr. Anthony’m S. Fauci – Dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie oraz z międzynarodowymi uniwersytetami w Europie.  Do współpracy gotowe są także Ambasady: Chin, Niemiec i Kanady.

„Podejmujemy wyzwanie wobec zagrożenia epidemiologicznego naszych obywateli poszukując skutecznej drogi w walce z CoV-2. Wierzę, że poza zabezpieczeniem sanitarno-epidemiologicznym Polaków, które jest realizowane przez Rząd na najwyższym poziomie, musimy aktywnie włączyć się w światowe prace nad znalezieniem skutecznej metody prewencji i terapii tej choroby. Liczę, że dzięki współpracy ze stroną amerykańską oraz wiodącymi grupami badawczymi ze świata uda nam się przekazać wkład w te tak ważne i potrzebne dziś rozwiązania.”

- podkreśla dr n. med. Radosław Sierpiński – Prezes Agencji Badań Medycznych.

W prace zespołu, jak już wspomnieliśmy zaangażowany jest prof. Marcin Drąg, który z zespołem z Politechniki Wrocławskiej badania nad koronawirusem COVID-19 prowadzi od lutego. Naukowcy dokonali bardzo ważnego odkrycia. Udało im się zidentyfikować enzym niezbędny do namnażania się koronawirusa. Zablokowanie tego enzymu powoduje, że wirus ginie. Zespół współpracuje z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech, który w istotny sposób przyczynił się do zahamowania epidemii SARS w latach 2002/2003.

Więcej: Agencja Badań Medycznych: Agencja Badań Medycznych włącza się w międzynarodowe prace nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, https://abm.gov.pl/pl/aktualnosci/289,Agencja-Badan-Medycznych-wlacza-sie-w-miedzynarodowe-prace-nad-szczepionka-przec.html

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego jednocześnie prowadzą badania mające na celu zrozumienie sposobu, w jaki dochodzi do zakażenia. Prof. Jacek Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Jakub Gołąb z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad nowym typem szczepionki RNA, która ma być skierowana przeciwko COVID-19. Dr hab. Marcin Nawrotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej skutecznego leku będzie szukał w ramach grantu Exscalate4CoV z programu „Horyzont 2020”. Przy swoich badaniach będzie współpracował z partnerami z 17 europejskich instytucji naukowych.

Więcej: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej: Laureaci i stypendyści programów FNP w walce z COVID-19, https://www.fnp.org.pl/laureaci-programow-fnp-w-walce-z-covid-19/

Wybitni naukowcy zaangażowali się pełnią sił w próbę odnalezienia szczepionki, która stanowi najpotężniejszą broń w walce z koronawirusem, a zarazem nadzieję na powstrzymanie pandemii.

Ich głos jest również ważnym wsparciem dla działań podejmowanych przez rząd. Z dniem 25 marca 2020 r. przyjęto Zarządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie powołania Zespołu Doradczego do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”. To naukowcy wchodzą w skład zespołu, którego przewodniczącym został prof. Maciej Żylicz, wybitny biochemik, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności.

Zarządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2020 tutaj

Naprzeciw problemom, z którymi zmagają się pracownicy służby zdrowia, która obecnie stoi na pierwszej linii frontu, wyszedł dr Paweł Soluch, neuropsycholog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest on jednym z twórców akcji #DawkaWsparcia, która udziela wsparcia psychologicznego wyżej wymienionej grupie. 

Swoją pomoc okazała także firma Warsaw Genomics założona przez prof. Krystiana Jażdżewskiego oraz dr hab. Annę Wójcicką. Firma udostępniła swoje laboratoria do przeprowadzania testów diagnostycznych. W ciągu doby może przeanalizować nawet 1000 próbek. Więcej https://warsawgenomics.pl/sars 

Szpitale wsparcie otrzymują również w ramach platformy www.wsparciedlaszpitala.pl, którą utworzyła grupa ekonomistów i informatyków działających w ramach Wirtualnego Instytutu Kryzysowego utworzonego przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Aplikacja ma usystematyzować i skoordynować organizację oddolnej pomocy, z którą niejednokrotnie wychodzą Polacy. 

Wielu naukowców na bieżąco komentuje bieżącą sytuację, by zapobiec szerzącym się fake newsom. Polecamy zapoznać się z wywiadem, którego udzielił jeden z naszych stypendystów Programu Polskie Powroty, biolog chorób zakaźnych i epidemiolog dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Rozmowa dostępna jest na stronie: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81105%2Cepidemiolog-ograniczenie-kontaktow-miedzy-ludzmi-nasza-najlepsza-bronia-w

Choć przytoczyliśmy tylko przykłady, jesteśmy dumni z wszystkich naukowców i inicjatyw podejmowanych przez środowisko akademickie. Dziś pośród zespołów prowadzących badania widzimy nazwiska laureatów naszych stypendiów, ale również stypendystów innych grantów w tym Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Środki finansowe są niezwykle ważne dla ich rozwoju, ale dziś dostrzegamy jeszcze jedno kluczowe zjawisko, które wspieramy w naszej pracy w NAWA – współpracę międzynarodową. Nie da się ukryć, że koronawirus jest wyzwaniem globalnym, by z nim walczyć musimy współpracować ponad granicami. I właśnie taką współpracę możemy dziś obserwować.

 

Udostępnij