Polscy naukowcy wracają do Polski - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Dzisiaj w KPRM odbyła się konferencja prasowa poświęcona programowi Polskie Powroty. Obok wicepremiera Jarosława Gowina w konferencji wzięli udział dyrektor NAWA Łukasz Wojdyga oraz dr hab. Łukasz Bratasz, naukowiec powracający z Uniwersytetu Yale.

Ten Program jest ogromną szansą dla polskich uczelni i jednostek naukowych - mówił na konferencji prasowej premier Jarosław Gowin. Krajowe instytucje rozpoczną współpracę ze specjalistami posiadającymi międzynarodowe doświadczenie i wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dziedzinie. Ponadto polskie jednostki zyskają również doświadczonych pedagogów, kierowników zespołów i mentorów. Ich obecność na uczelniach pozwoli zwiększyć poziom ich umiędzynarodowienia, które jest warunkiem sine qua non wzrostu znaczenia i rozpoznawalności polskiego szkolnictwa wyższego w ogólnoświatowym obiegu naukowym.

Dyrektor NAWA, Łukasz Wojdyga wspomniał, o tym że wyłonieni w naborze naukowcy powracają z najlepszych uczelni i instytutów naukowych na świecie – kilkoro ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale także z Singapuru, Francji, Hiszpanii, Australii czy Włoch. Zdobyte w tych instytucjach doświadczenie wykorzystają w uczelniach krakowskich, gdańskich, warszawskich i wrocławskich. Wśród podmiotów wyłonionych w naborze jest także Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kilka instytutów Polskiej Akademii Nauk, a także jedna uczelnia niepubliczna – SWPS.

O konferencji prasowej można przeczytać również na stronie MNiSW oraz TVPinfo.

IMG 0651

Udostępnij