Polska misja na targach IEF 2019 w Kazachstanie - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Delegacja NAWA i 18 instytucji szkolnictwa wyższego w dniach 4-12 października wzięła udział w International Education Fair - największych targach edukacyjnych w Kazachstanie. Polska oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem, tak w trakcie samych targów, jak i podczas dodatkowych spotkań.

Targi, organizowane przez państwową kazachstańską spółkę Centrum Programów Międzynarodowych, odbywały się w kilku miejscach na terenie całego kraju. Polska grupa wzięła udział w ich głównej części, w największych ośrodkach: Nur-Sułtan (5-6 października), Szymkient (8-9 października) i Ałmaty (11-12 października) dni przelotów wykorzystując na dodatkowe spotkania.

Nur-Sułtan

4 października, przed rozpoczęciem pierwszej części wydarzenia, przedstawiciele polskiej delegacji wzięli udział w spotkaniach w Ministerstwie Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Republiki Kazachstan, w stołecznym Gimnazjum Lingwistycznym nr 5 oraz na Eurazjatyckim Uniwersytecie L. N. Gumilowa. Organizacja spotkań była możliwa dzięki wsparciu Ambasady RP w Nur-Sułtanie, ponadto w dwóch pierwszych wziął udział Ambasador RP w Kazachstanie Selim Chazbijewicz.
Wiceminister edukacji i szkolnictwa wyższego Rustem Bigari przedstawił obszary zainteresowania miejscowych władz, w szczególności: kształcenie na kierunkach technicznych, programy podwójnych dyplomów i przyciąganie naukowców i studentów z zagranicy. W tym kontekście ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchał informacji o programach NAWA skierowanych do instytucji.        
W Gimnazjum Lingwistycznym nr 5 uczestnicy misji mieli doskonałą okazję do przedstawienia oferty dla młodzieży polonijnej i uczącej się języka polskiego – w szkole zajęcia prowadzi lektorka NAWA Agnieszka Jermołowicz. W trakcie dyskusji uczniowie szczegółowo pytali o warunki uczestnictwa w programie stypendialnym gen. Andersa i możliwość doskonalenia znajomości języka polskiego.     
Spotkanie na Uniwersytecie Gumilowa było dogodną okazją do rozmów dot. zwłaszcza mobilności studenckiej w obszarach humanistyki.     
W trakcie targów, które odbyły się w niezwykle nowoczesnej i doskonale przygotowanej hali EXPO, NAWA i przedstawiciele instytucji szkolnictwa wyższego spotkali się z dużym i zróżnicowanym zainteresowaniem różnymi elementami polskiej oferty, zarówno studiami pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Pierwszego dnia targów polskie stoisko odwiedził także przedstawiciel polskiej ambasady, a przedstawiciele NAWA spotkali się z władzami Związku Polaków w Kazachstanie.

P1110993W Gimnazjum Lingwistycznym nr 5 w Nur-SutłanieP1120208Targi Nur-Sułtan

P1120059Hala EXPO w Nur-Sułtanie

Szymkient

Po przelocie na południe kraju delegacja NAWA została przyjęta na Południowo-Kazachstańskim Uniwersytecie Państwowym im. M. Auezova, gdzie doszło do spotkania w formule okrągłego stołu. Polska strona była reprezentowana przez 11 uczelni, a kazachska przez 12. W trakcie żywej dyskusji rozmówcy z obu stron z zadowoleniem odnosili się do już istniejących mechanizmów współpracy i omawiali możliwości nawiązania nowych partnerstw, szczególnie w zakresie programów podwójnych dyplomów i krótkoterminowej mobilności. Warto podkreślić, że w spotkaniu brali udział przedstawiciele uczelni nie tylko z Szymkientu, ale też z całego południowego Kazachstanu.           
Część targowa została zdominowana przez uczniów szkół średnich, którzy stanowili zdecydowanie największą grupę odwiedzających, a ich szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza kierunki techniczne. Wśród odwiedzających znaleźli się także przedstawiciele Polskiego Centrum Kultury „Ojczyzna”, a polska delegacja złożyła im rewizytę na spotkaniu zorganizowanym w miejscowej parafii. W niezwykle serdecznej atmosferze, z udziałem trzech pokoleń Polonii, odbyła się krótka prezentacji oferty stypendialnej NAWA i propozycji polskich instytucji szkolnictwa wyższego oraz długa i interesująca dyskusja.

P1120513Z przyszłymi studentkami w Szymkiencie

Ałmaty

Pobyt w „południowej stolicy” kraju rozpoczął się dla polskiej delegacji od wizyty na najlepszej uczelni Kazachstanu (207 miejsce na świecie wg rankingu QS) – Kazachskim Narodowym Uniwersytecie im. Al-Farabi. Gospodarze wyrazili chęć rozszerzenia już istniejącej bazy ponad 20 porozumień z polskimi partnerami, zaprosili także na spacer po doskonale zorganizowanym i wyjątkowo pięknie położnym kampusie. Następnie uczestnicy misji udali się na spotkanie z Centrum Kultury Polskiej „Wieź” i uczniami miejscowego Gimnazjum nr 23, gdzie przy bardzo dużej frekwencji odpowiadali na pytania dot. programu Andersa i nauki języka polskiego.
Targi cieszyły się dużym, szczególnie w trakcie weekendu i, podobnie jak w stolicy, bardzo zróżnicowanym zainteresowaniem. Wiele osób poszukiwało możliwości korzystania z polskich stypendiów. Drugiego dnia targów polskich uczestników odwiedziła Generalna Konsul RP w Ałmaty Violetta Sobierańska.

20191010 175914Kampus Uniwersytetu Al-Farabi na tle gór TienSzan

Dzięki wsparciu miejscowych partnerów, w szczególności polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych oraz organizacji polonijnych, a także Polsko-kazachstańskiego centrum biznesu w Szymkiencie oraz profesjonalnemu przygotowaniu imprezy przez organizatorów, uczestnicy misji edukacyjnej NAWA mieli dogodne warunki do przedstawienia swojej oferty, które doskonale wykorzystali.

Członkowie polskiej delegacji (w kolejności alfabetycznej):

 1. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 2. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
 3. Akademia WSB
 4. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich
 5. Politechnika Krakowska
 6. Politechnika Lubelska
 7. Politechnika Opolska
 8. Politechnika Poznańska
 9. Politechnika Śląska
 10. Politechnika Wrocławska
 11. Study in Lublin
 12. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 13. Uczelnia Łazarskiego
 14. Uniwersytet Jagielloński
 15. Uniwersytet Opolski
 16. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 17. Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
 18. Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie

Udostępnij