Aż trzy polskie sieci akademickie zostały nominowane do prestiżowej Nagrody Ministrów CEEPUS 2025! To bezprecedensowe wydarzenie w historii tego wyróżnienia. Nominacje zostały ogłoszone przez Centralne Biuro CEEPUS w Wiedniu i zespół ekspertów Komisji Międzynarodowej CEEPUS. 15 maja br. podczas konferencji ministrów w Budapeszcie odbyło się oficjalne wręczenie nagrody, która została przyznana polskiej sieci akademickiej, koordynowanej przez prof. Stanisława Legutko. Na podium znalazły się również dwie inne sieci akademickie z polskim koordynatorem.
Na czele wyróżnionych stoi sieć akademicka „Development of mechanical engineering (design, technology and production management) as an essential base for progress in the area of small and medium companies’ logistics”, koordynowana przez prof. dr. hab. inż. Stanisława Legutko z Politechniki Poznańskiej. Sieć ta koncentruje się na kluczowej roli inżynierii mechanicznej w rozwoju logistyki małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza w kontekście Przemysłu 4.0. – profesor Legutko jest uznanym ekspertem w tej dziedzinie. Nominacja ta jest wyrazem uznania dla jego wieloletniej pracy i zaangażowania w rozwój międzynarodowej współpracy naukowej.
Na zdjęciu od lewej: dr Balázs Hankó - węgierski minister kultury i innowacji, prof. dr inż. Zoltán Kovács - wegierski partner zwycięskiego projektu, prof. dr hab. inż. Stanisław Legutko - koordynator projektu, Michael Schedl - Sekretarz Generalny CEEPUS i Magdalena Maciejewska - dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Koordynator zwycięskiego projektu - Prof. dr hab. inż. Stanisław Legutko
Dwa kolejne miejsca w tegorocznej edycji Nagrody Ministrów CEEPUS 2025 również przypadły polskim instytucjom naukowym. Wyróżnione zostały sieci:
- Border and Regional Studies Network, koordynowana przez dr. Bartosza Czepila z Instytutu Nauk Politycznych i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, podejmuje kluczowe wyzwania XXI wieku, takie jak migracje, społeczeństwa wieloetniczne, rewitalizacja tożsamości regionalnych, przekraczanie granic i ożywianie pogranicza.
- Language and literature in a Central European context, koordynowana przez dr Małgorzatę Dowlaszewicz z Katedry Studiów Niderlandzkich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, koncentruje się na wzmacnianiu europejskiej perspektywy w odniesieniu do mniej reprezentowanych języków i literatur europejskich, w tym języka niderlandzkiego, języków słowiańskich i ugrofińskich.
Serdecznie gratulujemy koordynatorom i zespołom wyróżnionych sieci!
15 maja Wspólny Komitet Ministrów odbył inauguracyjne spotkanie w ramach nowego porozumienia CEEPUS IV w Budapeszcie. Gospodarzem wydarzenia był obecny przewodniczący - węgierski minister kultury i innowacji. Podczas spotkania ministrowie położyli podwaliny pod kolejną fazę programu, powołując kluczowe grupy robocze, przyjmując nowy program pracy i formalizując regulamin. Ważnym elementem sesji był wybór Albanii na nowego przewodniczącego CEEPUS na dwuletnią kadencję.
Przewodniczący tegorocznej delegacji krajów członkowskich CEEPUS
Program CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) to drugi co do wielkości w Europie program wymiany akademickiej. Od 30 lat aktywnie wspiera mobilność akademicką i współpracę międzynarodową między uczelniami Europy Środkowej. Nagroda Ministrów CEEPUS to wyróżnienie przyznawane najlepszym sieciom akademickim działającym w ramach programu, które wyróżniają się innowacyjnością, jakością współpracy i wpływem na rozwój edukacji oraz badań naukowych w regionie. Wyróżnienie to podkreśla znaczenie współpracy międzynarodowej w kształtowaniu nowoczesnych rozwiązań w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje Wspólny Komitet Ministrów, a sama nagroda – choć symboliczna – cieszy się wysokim prestiżem w środowisku akademickim. Obecnie w programie CEEPUS uczestniczy 15 państw: Albania, Austria, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Macedonia Północna, Mołdawia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Serbia, Węgry oraz Uniwersytet w Prisztinie (Kosowo). Polska jest jednym z krajów założycielskich tej inicjatywy.