Prof. Wilhelmina Iwanowska, polska astrofizyczka, patronką nowego programu NAWA - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

NAWA ma przyjemność ogłosić patronkę nowego programu wyjazdowego dla doktorantów realizowanego przez Agencję. Zostanie nią prof. Wilhelmina Iwanowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Taką decyzję, po burzliwej dyskusji, podjęła w ubiegłym tygodniu Rada Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Pośród kandydatek do tytułu patronek programu mobilnościowego dedykowanego doktorantom, poza prof. Iwanowską, znalazły się: prof. Maria Ossowska - etyk, teoretyk i socjolog moralności, prof. Stefania Skwarczyńska - literaturoznawczyni, teatrolog, prof. Józefa Joteyko - psycholog, pedagog, fizjolog, współorganizatorka (wraz z Marią Grzegorzewską) pedagogiki specjalnej w Warszawie, prof. Helena Rasiowa - matematyczka, autorka książki Wstęp do matematyki współczesnej, prof. Anna Podhajska - lekarz, profesor biotechnologii, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej oraz prof. Hanna Hirszfeldowa - lekarz pediatra, specjalistka w zakresie m.in. hematologii dziecięcej i wad rozwojowych, ekspert ds. zdrowia matki i dziecka WHO. Plebiscyt trwał od dnia 12 czerwca na naszej stronie na Facebook'u, gdzie zainteresowani mogli zgłaszać swoje kandydatury lub wyrazić poparcie dla jednej z propozycji NAWA. Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy za zaangażowanie!

Więcej informacji na temat programu w zakładce Mobliność doktorantów.

Kim była prof. Wilhelmina Iwanowska? Poniżej kilka faktów z życia najwybitniejszej polskiej astrofizyczki z uzasadnienia przesłanego przez internautów:

Prof. Iwanowska była założycielką Obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach k. Torunia i pierwszą kobietą w zarządzie Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Z Harvardu pożyczyła dla Polski na 100 lat teleskop Henry'ego Drapera, a wykładając niestrudzenie w USA zebrała pieniądze na największy polski radioteleskop. Od listopada 1948 roku do maja 1949 prof. Iwanowska przebywała na stażu naukowym w USA w kilku tamtejszych obserwatoriach. Poznała wtedy wielu wybitnych ówczesnych astrofizyków, m.in. Subrahmaniana Chandrasekhara, laureata nagrody Nobla. Na przekór "zdrowemu rozsądkowi" zrezygnowała z kontynuowania kariery naukowej w Stanach i powróciła do kraju. Dane obserwacyjne zgromadzone w czasie pobytu za oceanem opracowała w Toruniu i na tej drodze ustaliła nową skalę odległości we Wszechświecie. Profesor Iwanowska wypromowała 19 doktorów, a 8 z nich uzyskało tytuł naukowy profesora. Wszystkich wysyłała na staże podoktorskie. Była doktorem honoris causa 3 uniwersytetów: w Winnipeg w Kanadzie, w Leicester w Anglii i UMK.

 

36616394 230930380966427 6702870406182731776 n 1
fot. z archiwum UMK

Udostępnij