Program Lektorzy NAWA – znamy wyniki naboru! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Ogłaszamy wyniki naboru wniosków o skierowanie lektorów języka polskiego jako obcego do zagranicznych ośrodków akademickich prowadzących lektoraty języka polskiego. W roku akademickim 2024/2025 do 86 ośrodków w 43 krajach wyjedzie 89 lektorów i lektorek NAWA.

Lektorzy NAWA to jeden z najważniejszych programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Nasi lektorzy i lektorki to osoby otwarte na inne kultury, a także gotowe do podejmowania nowych wyzwań, dla których nauczanie języka polskiego jest pasją i misją. NAWA wspiera powstawanie nowych lektoratów języka polskiego poza granicami Polski poprzez rekrutowanie kandydatów zgodnie z oczekiwaniami uczelni oraz delegowanie lektorek i lektorów języka polskiego.

W mijającym roku akademickim lektorzy NAWA nauczali języka polskiego jako obcego w 82 ośrodkach akademickich na 5 kontynentach. Lektoraty języka polskiego prowadzone są na studiach polonistycznych, polonoznawczych i slawistycznych na całym świecie. Najliczniejsza grupa lektorów NAWA pracuje w Chinach, Ukrainie i we Francji. We współpracy z uczelniami i z polskimi placówkami dyplomatycznymi, a także z organizacjami polonijnymi czy lokalnymi stowarzyszeniami i fundacjami, lektorzy NAWA przygotowują wydarzenia kulturalne mające przybliżyć cudzoziemcom naszą historię, literaturę, współczesne dokonania Polaków; organizują przeglądy filmów, spektakle, wystawy, a także spotkania, warsztaty i dyskusje. W każdym roku akademickim uczą łącznie około 2500-3000 osób.

Co roku do naboru włączane są nowe ośrodki. W roku akademickim 2024/2025 na naszej mapie również pojawi się kilka nowych uczelni. Po raz pierwszy nasi lektorzy pojawią się na uniwersytetach w Grecji (Uniwersytet Narodowy im. Kapodistriasa w Atenach) i w Niemczech (Uniwersytet Schillera w Jenie). Rozwijamy współpracę z Włochami – poza Bari, Neapolem i Bolonią, wyślemy lektora na Uniwersytet Rzymski „La Sapienza” - oraz z Kazachstanem, gdzie lektorzy NAWA będą uczyć języka polskiego także na Uniwersytecie Narxoz. Po roku przerwy wracamy do Glasgow i rozpoczynamy współpracę z Uniwersytetem w Cambridge.

 

lektorzy mapa

 

Kolejny raz wyłoniliśmy najlepszych kandydatów, którzy staną się ambasadorami języka i kultury polskiej za granicą, wprowadzając studentów z różnych części świata do naszej kultury, historii, sztuki i nauki. Wyniki naboru dostępne są tutaj.

Wszystkim zaakceptowanym kandydatkom i kandydatom serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do wysłuchania odcinka naszego podcastu Kierunek Nauka, w którym wypowiadają się nasi lektorzy: https://www.youtube.com/watch?v=kSYzou6CPtI&list=PLHHhTU16msktrHh9s6UxXs_6u2ZA40eMx&index=18.

Rozmowy zostały nagrane podczas corocznej konferencji lektorów NAWA. W tym roku nasi lektorzy spotkają się w sierpniu w Cieszynie. Materiał filmowy z ostatniej konferencji można obejrzeć tutaj

Udostępnij