Program Polskie Powroty z grantem na badania naukowe - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Dofinansowanie badań naukowych mogą otrzymać laureaci tegorocznej edycji programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) Polskie Powroty dzięki grantom z Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Granty na badania podstawowe to dodatkowe finansowanie najlepszych  projektów, jakie zostaną wyłonione w tegorocznej edycji programu Polskie Powroty, do wykorzystania w ciągu pierwszych 18 miesięcy realizacji projektu przez powracającego do kraju naukowca i jego zespół projektowy. Ich przyznanie jest możliwe dzięki porozumieniu o współpracy, jakie we wrześniu 2019 r. zawarły dwie agencje podlegające Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na początku tego roku (2 stycznia) NAWA i NCN zawarły aneks do porozumienia, który mówi o współpracy w realizowaniu programu Polskie Powroty. Porozumienie oraz aneks w imieniu NAWA podpisał dyrektor Łukasz Wojdyga, w imieniu NCN – dyrektor prof. Zbigniew Błocki.

- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wspiera mobilność akademicką oraz umiędzynarodowienie polskich uczelni i instytutów. Dzięki współpracy z Narodowym Centrum Nauki możemy w jeszcze większym stopniu odpowiedzieć na oczekiwania badaczy, przyczyniając się do rozwoju ich indywidualnych karier naukowych oraz wzrostu potencjału polskich ośrodków akademickich i naukowych. Szczególne znaczenie ma to w programie Polskie Powroty, w którym wspieramy naukowców, którzy po latach pobytu za granicą zdecydują się realizować swoje ambitne projekty badawcze w kraju – mówi Łukasz Wojdyga, dyrektor NAWA.

W tym roku - 7 stycznia 2020 r. – zostanie ogłoszona trzecia edycji programu Polskie Powroty. Program kontynuowany jest przez NAWA od 2018 r. Jego celem jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do Polski i podjęcie przez nich zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach naukowo-badawczych. W ramach programu NAWA finansuje wynagrodzenie powracającego naukowca wraz z kosztami pracodawcy; wynagrodzenia dla członków grupy projektowej wraz z kosztami pracodawcy; koszty przesiedlenia i adaptacji miejsca pracy. W tego rocznej edycji, dzięki grantowi NCN, dofinansowany zostanie także komponent badawczy projektu w wysokości do 200 tys. zł.

– Wspieranie przyjazdów badaczy, którzy odnieśli sukces za granicą jest bardzo ważne dla rozwoju nauki w Polsce. Jestem przekonany, że dzięki podpisanemu właśnie aneksowi program Polskie Powroty, bogatszy o komponent badawczy, będzie jeszcze skuteczniej zachęcać najlepszych naukowców do podjęcia pracy w naszym kraju i umożliwi im stworzenie konkurencyjnych na arenie międzynarodowej zespołów badawczych – podkreśla prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN. – Nasza współpraca z NAWA rozwija się bardzo dobrze i mam nadzieję na jej kontynuację w przyszłości – dodaje prof. Błocki

Polskie Powroty to kolejny program w realizacji którego współpracują NAWA i NCN. We wrześniu ub.r. agencje ogłosiły wspólny konkurs na projekty badawcze realizowane przez doktorantów - PRELUDIUM BIS. NAWA finansuje w tym programie staż zagraniczny dla doktoranta realizującego projekt badawczy.

Celem współpracy NCN i NAWA jest tworzenie wspólnych form finansowania badań, mających zapewnić ciągłość i spójność prac badawczych, a także zwiększanie mobilności, która jest niezbędnym elementem na drodze do osiągania doskonałości naukowej i nawiązywania współpracy międzynarodowej. Rezultatem wspólnych działań tych dwóch instytucji będzie komplementarna oferta konkursowa, zapewniająca większą efektywność systemu grantowego.

 

2019 09 12 podpisanie umowy NCN NAWA 2

Uroczystość podpisania porozumienia w siedzibie NCN w Krakowie we wrześniu 2019 r. 

2019 09 12 podpisanie umowy NCN NAWA 9

W wydarzeniu brał udział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 

2019 09 12 podpisanie umowy NCN NAWA 6

Porozumienie w imieniu NAWA podpisał dyrektor Łukasz Wojdyga; ze strony NCN - dyrektor prof. Zbigniew Błocki.

Zdjęcia: NCN

Udostępnij