Spotkania w Nowym Jorku i w Waszyngtonie, konferencja w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, udział polskich naukowczyń – stypendystek NAWA w konferencji ONZ „Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce”! Za nami intensywna i niezwykle inspirująca delegacja do USA.
USA – światowy lider innowacji, wprowadzania nowych technologii zmieniających sposób życia i pracy, państwo wiodące w zakresie współpracy badawczo-rozwojowej między uczelniami a przemysłem. To także miejsce najchętniej wybierane przez polskich naukowców do realizacji projektów w ramach programu Bekker NAWA, a zarazem kraj z największą liczbą Polonii, która może skorzystać
z programów takich, jak Polskie Powroty (naukowcy) czy Anders NAWA (studenci). Ponadto obywatele USA mogą korzystać szerokiej oferty programowej na realizację swoich badań w Polsce lub na podjęcie współpracy naukowej z polskimi instytucjami. Pod szyldem kampanii „Research in Poland”, NAWA promowała polską ofertę i naukę w Nowym Jorku i w Waszyngtonie.
„Polish Science & International Mobility – meetup NYC”, 9 lutego
Wydarzenie, które NAWA zorganizowała we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku w jego siedzibie, zgromadziło blisko 60 uczestników. Byli to polscy naukowcy przebywający w USA na stypendiach, naukowcy z polskimi korzeniami oraz zagraniczni naukowcy zainteresowani współpracą z polskimi instytucjami. Warte podkreślenia jest, iż na wydarzenie przybyli przedstawiciele takich uczelni jak New York University, Columbia University, University of Michigan czy Princeton University. Jednak nie tylko naukowcy wzięli udział w spotkaniu. Obecni byli także prezesi instytucji, m.in.: Centrali Polskich Szkół Dokształcających, Instytutu Józefa Piłsudzkiego w Ameryce oraz Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Spotkanie otworzył Stanisław Starnawski, Vice-consul w Nowym Jorku, podkreślając, że naukowcy pełnią rolę ambasadorów Polski i polskiej nauki. Głos zabrała także Joanna Skoczek, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy NZ w Nowym Jorku, zwracając uwagę na rolę, jaką nauka powinna odgrywać przy podejmowaniu decyzji politycznych.
Stanisław Starnawski, Vice-consul w Nowym Jorku
Celem spotkania było przybliżenie oferty NAWA oraz polskich instytucji oferujących granty na badania. Prezentację na ten temat przygotowała dr Zofia Sawicka, Zastępca Dyrektora NAWA. W sesji na temat możliwości wsparcia i promocji naukowców głos zabrali partnerzy wydarzenia: Fundacja Kościuszkowska, reprezentowana przez jej Prezesa Marka Skulimowskiego, Instytut Polski w Nowym Jorku, reprezentowany przez Dyrektor Maję Steczkowską, Polonium Foundation, reprezentowana przez dr Joannę Kwiatek, oraz Fulbright Poland, który przesłał video message przygotowane przez Dyrektor Justynę Janiszewską. Prezentacje zostały przeplecione panelem dyskusyjnym: „What effects does International mobility have on scientists’ careers?”. Wzięli w nim udział naukowcy korzystający z mobilności „z” i „do” Polski: prof. Maja Kiba-Janiak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prof. Aneta A. Ptaszyńska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Andrzej Wierzbicki z University of Michigan oraz prof. Justyna Wierzchowska z Uniwersytetu Warszawskiego.
W spotkaniu udział wzięli również Ewelina Tunia, ekspert ds. współpracy Naukowej, Ambasada RP w Waszyngtonie; Piotr Semeniuk, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, MEiN; Justyna Kralisz, Dyrektor ORPEG; Krzysztof Przemieniecki, Radca, Wydział Pozaeuropejski Szkolnictwa Wyższego i Nauki, DWM, MEiN.
Wydarzeniu towarzyszyły sesje networkingowe, pozwalające poszerzyć grono kontaktów, a także zadać dodatkowe pytania. Dla NAWA był to również czas na wsłuchanie się w potrzeby Polonii naukowej oraz instytucji mających na celu budowanie polsko-amerykańskiej współpracy naukowej.
Dr Zofia Sawicka, Zastępca Dyrektora NAWA
Od lewej: prof. Maja Kiba-Janiak, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach; prof. Aneta A. Ptaszyńska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej; prof. Jostyna Wierzchowskia, Uniwersytet Warszawski; prof. Andrzej Wierzbicki, University of Michigan; Katarszyna Pietruszyńska, NAWA - w trakcie panelu dyskusyjnego „What effects does International mobility have on scientists’ careers?”
Marek Skulimowski, Prezes Fundacji Kościuszkowskiej
Maja Steczkowska, Dyrektor Instytutu Polskiego w Nowym Jorku
Dr Joanna Kwiatek, Polonium Foundation
Joanna Skoczek, Radca Minister, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy NZ w Nowym Jorku
Od lewej: Piotr Semeniuk, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, MEiN; Alicja Winnicki, New York Statewide Language Regional Bilingual Resource Network at New York University; Ron Woo, New York Statewide Language RBERN at New York University
O wydarzeniu w mediach:
https://twojapolonia.tvp.pl/66220543/usa-promocja-polskiej-nauki-w-nowojorskim-konsulacie-rp
https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/promocja-polskiej-nauki-w-nowojorskim-konsulacie-rp,676170.html
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, ONZ, 10 lutego
„Innovate. Demonstrate. Elevate. Advance. Sustain. I.D.E.A.S. Bringing Everyone Forward to Sustainable and Equitable Development” - pod tym hasłem odbyły się tegoroczne, już ósme obchody „Międzynarodowego Dnia Kobiet I Dziewcząt w Nauce”, które od 2016 r. organizowane są przez ONZ w Nowym Jorku. Polska, podobnie jak w latach ubiegłych, była jednym ze współorganizatorów wydarzenia.
NAWA na prośbę Stałego Przedstawicielstwa RP przy NZ w Nowym Jorku, zaproponowała udział
w panelach dyskusyjnych dwóch stypendystek. Prof. Maja Kiba-Janiak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, stypendystka programu Bekker NAWA, wzięła udział w panelu poświęconym zrównoważonemu transportowi: „The Road to Sustainable Transport”, za prowadzenie którego odpowiedzialny był Liban. Natomiast prof. Aneta A. Ptaszyńska, ekspertka NAWA, beneficjentka programu Promocja Zagraniczna, ale też jedna z bohaterek publikacji „Poland in 34 snapshots”, wzięła udział w panelu poruszającym tematykę bezpieczeństwa żywnościowego „Food Business & Industry Communities; Securing Sustainability”. Moderatorem tego panelu był Ambasador Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy NZ w Nowym Jorku.
Ponadto w formie video message, głos zabrała Justyna Orłowska Pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i Pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej.
Zaangażowanie Polski w tegoroczną edycję było widoczne i silne. To dwa panele - w tym moderowanie jednego z nich - oraz przekaz video. Możliwość prezentacji w środowisku międzynarodowym, w trakcie wydarzenia gromadzącego ponad 700 uczestników z rożnych części świata, wybitnych specjalistów i ekspertów, w tym przedstawicieli agend wyspecjalizowanych ONZ, to bardzo ważne osiągnięcie dla Polski i polskiej nauki.
Prof. Maja Kiba-Janiak, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, stypendystka programu Bekker NAWA, w trakcie panelu na temat zrównoważonego transportu
Prof. Aneta A. Ptaszyńska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, ekspertka i stypendystka NAWA, w trakcie panelu na temat bezpieczeństwa żywnościowego, moderowanego przez Ambasadora Krzysztofa Szczerskiego, Stałego Przedstawiciela RP przy NZ w Nowym Jorku
Wzmocniona współpraca: NAWA, MEiN, ORPEG i Instytutu Kolbego
Należy zwrócić uwagę, iż wydarzenia 9 i 10 lutego poprzedziła delegacja MEiN, ORPEG i Instytutu Kolbego do Nowego Jorku i Waszyngtonu, do udziału w której zaproszona została dr Zofia Sawicka, Zastępca Dyrektora NAWA. Wspólna misja miała na celu przeprowadzenie spotkań z instytucjami amerykańskimi ale też szkołami polskimi, tak, by wspólnie zastanowić się nad tym co możemy wspólnie zrobić dla relacji polsko-amerykańskich i Polonii na płaszczyźnie edukacji i nauki.
W trakcie spotkań z środowiskiem polonijnym, dr Zofia Sawicka, Zastępca Dyrektora NAWA, prezentowała możliwości podejmowania studiów w Polsce oraz ofertę stypendialną Agencji. Najwięcej pytań dotyczyło kwestii uznawalności dyplomów, opłat za studia i zasad rekrutacji.
Należy podkreślić, iż delegacja spotykała się również z przedstawicielami National Science Foundation, której celem jest finansowanie badań podstawowych z zakresu nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych. Jej roczny budżet to ok. 7,5 miliardów dolarów, co stanowi 24% środków federalnych przeznaczanych na badania podstawowe, realizowane przez amerykańskie college’e i uniwersytety.
Przedstawiciele NAWA wzięli także udział w spotkaniu w Institute of International Education (IIE) w Nowym Jorku. Rozmowy dotyczyły doświadczeń w zakresie udziału Polski w programie US Study Abroad i innych programach wymiany akademickiej i naukowej oraz możliwości zwiększenia udziału młodzieży z USA wśród zagranicznych studentów na polskich uczelniach, a także wsparcia dla studentów z Ukrainy.
Fotorelacja z wybranych spotkań:
Uczestnikom wszystkich spotkań organizowanych przez NAWA i z udziałem NAWA dziękujemy.