Rusza nowy program NAWA - Naukowcy w potrzebie - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wsparcie jest przeznaczone dla osób, które mają stopień doktora lub wyższy oraz otrzymały decyzję Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców o udzieleniu jednej z form ochrony międzynarodowej. Celem programu jest zapewnienie kontynuacji kariery badawczej osobom narażonym w kraju pochodzenia na ryzyko prześladowania, przemocy lub dyskryminacji. Program zapewni finansowanie wynagrodzenia naukowców zatrudnionych na pełen etat w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych.

Nowy program NAWA skierowany jest do naukowców, którzy w Polsce dostali ochronę międzynarodową (w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej) i mają Kartę pobytu.

O status ochrony międzynarodowej mogą ubiegać się cudzoziemcy, przebywający na terytorium Polski lub na granicy polskiej, którzy mają obawy, że w kraju pochodzenia ich życie jest poważnie zagrożone z powodu prześladowań. Wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej składane są za pośrednictwem polskiej Straży Granicznej.

Za rozpatrywanie wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej i podjęcie decyzji o udzieleniu ochrony odpowiedzialny jest Urząd do Spraw Cudzoziemców. Nie ma możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową z zagranicy.

Szczegóły dotyczące zasad przyznawania ochrony międzynarodowej dostępne są w języku polskim, rosyjskim i angielskim na stronie Urzędu ds. Cudzoziemców.

Program pomoże stworzyć stabilne warunki zatrudnienia w Polsce dla naukowców w potrzebie, umożliwi kontynuację działalności badawczej lub akademickiej w bezpiecznym środowisku, bez względu na wiek, reprezentowaną dziedzinę czy kraj pochodzenia. Wnioski o finansowanie mogą składać uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe. Otrzymane finansowanie zapewni instytucjom środki na wynagrodzenie zatrudnionych naukowców na pełen etat na okres 2 lat. Dodatkowo, program przewiduje wynagrodzenie dla tzw. opiekuna– osoby delegowanej do współpracy i wsparcia zatrudnionego naukowca.

We wniosku należy uwzględnić cele projektu, znaczenie dla rozwoju kariery naukowca korzyści dla jednostki zatrudniającej oraz zakres wsparcia ośrodka goszczącego dla planowanych działań. Część merytoryczna wniosku może zostać wypełniona zarówno w języku polskim jak i angielskim. Do wniosku należy dołączyć skan dyplomu potwierdzającego nadanie stopnia doktora naukowcowi z zagranicy, wymagane jest także podanie numeru i daty ważności wydanej mu Karty pobytu. Złożone aplikacje podlegać będą ocenie formalnej oraz ocenie merytorycznej. NAWA zastrzega sobie okres 3 miesięcy na przeprowadzenie procesu oceny.

W 2025 roku przeznaczono 4 368 000,00 zł na wsparcie dla 10 wybranych projektów. Wnioski należy składać za pomocą systemu teleinformatycznego NAWA. Nabór ma charakter ciągły, co oznacza, że wnioski są przyjmowane na bieżąco począwszy od 14 kwietnia 2025 do 15 grudnia 2025 roku godz. 15:00:00. Szczegóły dotyczące naboru i kryteriów oceny wniosków oraz wysokości dostępnego finansowania znajdują się w Ogłoszeniu o naborze.

Dodatkowe informacje udzielane są mailowo i telefonicznie:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 22 390 35 69

 

Udostępnij