Rusza nowy serwis tematyczny poświęcony sztucznej inteligencji - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Portal sztucznainteligencja.org.pl to pierwszy polski serwis internetowy poświęcony w całości sztucznej inteligencji (SI), automatyzacji i robotyce. Nowości technologiczne związane ze sztuczną inteligencją, materiały na temat badań naukowych w obszarze SI prowadzonych w Polsce i zagranicą oraz strategii rozwoju SI to tylko kilka tematów, które zainteresowani znajdą na portalu. Wydawcą strony jest Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB), a sam projekt powstał przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowe medium łączy funkcje informacyjne z edukacyjnymi. W sekcji newsowej prezentuje najświeższe informacje na temat badań naukowych oraz praktycznych zastosowań szeroko pojętej SI. Na portalu prezentowane są także ważne idee związane z technologiami cyfrowymi i SI, sylwetki ich autorów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach dotyczących SI w kraju i na świecie.

Na portalu piszemy o rozmaitych obszarach życia, w których sztuczna inteligencja już występuje, ale przedstawiamy również prognozy na przyszłość. Bardzo ważna jest dla nas SI w kontekście nauki: rozmawiamy z naukowcami i śledzimy, jak bije puls sztucznej inteligencji na całym świecie – mówi dr Robert Siewiorek, redaktor naczelny portalu. Zakorzenienie OPI PIB w środowisku naukowym poprzez tworzone w instytucie od lat duże i unikalne bazy danych i systemy gromadzące wiedzę o nauce i naukowcach w Polsce pozwala nam łatwo docierać do ekspertów reprezentujących dziedziny związane z SI. Nasze dotychczasowe doświadczenie wskazuje również, że jesteśmy w stanie współpracować z najważniejszymi naukowcami w obszarze sztucznej inteligencji – dodaje dr Olaf Gajl, dyrektor OPI PIB. Z analiz OPI PIB wynika, że w latach 1986-2018 jedynie 854 polskich naukowców uzyskało stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego na podstawie prac z zakresu SI lub tematyki pokrewnej. W tej grupie najliczniej reprezentowani są doktorzy (605 osób), a najmniej jest profesorów (46 osób). Jednak w latach 2012-2017 obserwowany jest systematyczny wzrost odsetka osób studiujących na kierunkach o potencjale SI, zarówno na studiach pierwszego i drugiego stopnia, jak i na jednolitych studiach magisterskich. W ostatnich latach rocznie na rynek pracy wchodziło około 7 500 absolwentów kierunków studiów o potencjale SI, ale w roku 2018 tylko 153 prace dyplomowe (81 licencjackich i 72 magisterskie) dotyczyły SI w kontekście praktycznych zastosowań.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy gromadzi i udostępnia aktualne i kompleksowe informacje o polskiej nauce. Tworzy systemy informatyczne wspierające rozwój nauki i szkolnictwa wyższego. Jest twórcą m.in. systemu POL-on, który w ubiegłym roku otrzymał nagrodę EUNIS „za najlepsze rozwiązanie w Europie w zakresie informatycznych systemów informacji o szkolnictwie wyższym”, Jednolitego Systemu Antyplagiatowego wykorzystującego sztuczną inteligencję oraz portalu Ekonomiczne Losy Absolwentów.

Udostępnij