Ruszyła siódma edycja programu Polskie Powroty - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek wraz z Dyrektorem NAWA drem Dawidem Kosteckim otworzyli wczoraj w Rzymie nabór do siódmej edycji flagowego programu NAWA Polskie Powroty. Od 2018 program wspiera naukowców z polskim obywatelstwem i wyróżniającym się dorobkiem naukowym, którzy po latach pracy naukowej za granicą chcą powrócić do Polski. Nabór wniosków w 2023 roku potrwa do 31 lipca.

Podczas spotkania w Instytucie Polskim w Rzymie Dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki przekazał, że najwięcej osób do tej pory wróciło z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz z Niemiec. Podkreślił, że program Polskie Powroty daje „możliwość przyciągnięcia kapitału intelektualnego do Polski”. Jak stwierdził, głównym powodem skłaniającym do powrotu jest „nowoczesny patriotyzm”.

„Mamy coraz lepszą infrastrukturę badawczą. To pozwala prowadzić badania na bardzo wysokim poziomie” – dodał dr Dawid Kostecki.

Z kolei minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek poinformował, że w tym roku na program Polskie Powroty przeznaczono 16 mln złotych. Podkreślił, że dotąd do Polski wróciło 71 polskich naukowców.

W wydarzeniu wziął udział także laureat pierwszej edycji programu Polskie Powroty, doktor inżynier Grzegorz Pasternak, który wrócił do Polski po pobycie na włoskiej uczelni, gdzie pracował m.in. nad ideą wprowadzenia ogniw paliwowych do budynków mieszkalnych. Naukowiec swoje badania kontynuuje na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, która jest jego macierzystą uczelnią.

Celem programu Polskie Powroty NAWA jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Program stwarza naukowcom rezydującym w zagranicznych ośrodkach naukowych możliwość zbudowania w Polsce własnej grupy projektowej i prowadzenia badań w optymalnych warunkach. Krajowe uczelnie, instytuty naukowe i instytuty badawcze mogą pozyskać specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.

Program obejmuje dwie ścieżki, w zależności od etapu kariery naukowej: młody naukowiec (ścieżka Junior scientist) oraz doświadczony naukowiec (ścieżka Experienced scientist).

W programie finansowane są: wynagrodzenie powracającego naukowca na atrakcyjnym poziomie, wynagrodzenie grupy projektowej, wynagrodzenie osoby zapraszającej oraz koszty przeprowadzki powracającego naukowca. Dzięki współpracy z Narodowym Centrum Nauki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oferujemy także komponent badaczy lub komponent aplikacyjny, czyli grant startowy na koszty badań.

Program został ogłoszony przez NAWA po raz pierwszy wiosną 2018 i od tamtej pory konkursy ogłaszane są regularnie co roku. Program został stworzony w odpowiedzi na potrzebę zbudowania stałej oferty, która byłaby motywacją do powrotu dla najlepszych naukowców polskiego pochodzenia, którzy po okresie kariery naukowej za granicą rozważają kontynuowanie pracy w Polsce.

Od 2018 roku powracający naukowcy otrzymali zatrudnienie na 14 polskich uczelniach i ośrodkach badawczych oraz w kilkunastu instytutach Polskiej Akademii Nauk. Całkowita alokacja programu w latach 2018-2022 wyniosła 125 515 558,84 zł

Więcej informacji wraz z sylwetkami wszystkich laureatów dotychczasowych edycji programu Polskie Powroty można znaleźć pod adresem: https://polskiepowroty.pl/

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIAŁ W PROGRAMIE nr 15/2023 z dnia 22 maja 2023 roku

 

 

Udostępnij