Spełniamy naukowe marzenia – wyniki drugiej edycji Programu im. Iwanowskiej - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Młodzi naukowcy pojadą na staże do najlepszych zagranicznych ośrodków naukowych dzięki stypendiom NAWA.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozstrzygnęła drugi nabór wniosków o stypendia w Programie im. Wilhelminy Iwanowskiej. Do renomowanych ośrodków naukowych za granicą wyjedzie 66 najlepszych doktorantów, którzy otrzymali stypendia na pokrycie kosztów pobytu za granicą. Stypendystów wyłoniono spośród 228 osób, które złożyły wnioski.

- Stypendia NAWA dają młodym naukowcom już na starcie ich kariery naukowej możliwość rozwijania międzynarodowej współpracy – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA. – Dla doktorantów to także wyjątkowa okazja do pracy nad częścią doktoratu czy prowadzenia badań naukowych w ośrodku, który jest najlepszy na świecie w danej dziedzinie nauki – dodaje dyrektor NAWA.

Spośród laureatów drugiej edycji Programu im. Iwanowskiej największa grupa to badacze nauk przyrodniczych (28), następnie inżynieryjnych i technicznych (23) oraz medycznych (7). Z kolei cieszące się największą popularnością kierunki wyjazdów wśród młodych naukowców to: Stany Zjednoczone (18), Włochy (8), Niemcy (7), Szwajcaria (4), Wielka Brytania (4), Dania (3) i Francja (3). Wśród stypendystów NAWA znalazło się 41 kobiet i 25 mężczyzn.

Celem programu jest zwiększenie mobilności międzynarodowej doktorantów polskich uczelni przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych lub zajęć dydaktycznych w najlepszych zagranicznych ośrodkach na całym świecie. Wyjazdy trwające od 3 do 12 miesięcy pozwalają im na włączenie się w pracę uznanych zespołów naukowych i realizację projektów pod opieką wybitnych naukowców z zagranicy.

Laureaci pierwszej edycji przyznają, że stypendia NAWA stwarzają bardzo dobre warunki do prac nad doktoratem i prowadzenia badań naukowych, ponieważ dają możliwość wyjazdu na dowolną uczelnię na świecie. Stypendysta pierwszej edycji programu Piotr Gadawski, doktorant Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Łódzkiego, nie ukrywa, że dzięki stypendium NAWA spełniły się jego naukowe marzenia o stażu w najlepszej na świecie jednostce w jego dziedzinie zainteresowań naukowych – Centre for Biodiversity Genomics, University of Guelph w Kanadzie. W ramach pierwszej edycji NAWA sfinansowała naukowe pobyty w zagranicznych ośrodkach 69 doktorantom. 

Laureatom drugiej edycji Programu im. Iwanowskiej serdecznie gratulujemy!

Wyniki naboru drugiej edycji Programu im. Iwanowskiej znajdują się TUTAJ

Decyzje o przyznaniu, bądź odmowie przyznania środków finansowych, będą sukcesywnie przesyłane wnioskodawcom w systemie teleinformatycznym NAWA.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Pionem Programów dla Naukowców

Udostępnij