Stypendia NAWA dla zagranicznych naukowców przyznane! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozstrzygnęła drugą edycję Programu im. Stanisława Ulama. W ramach programu do współpracy naukowej z polskimi uczelniami i jednostkami naukowymi zapraszani są wybitni naukowcy z zagranicznych ośrodków. Otrzymują oni stypendium NAWA w wysokości 10 tys. zł miesięcznie na czas pobytu naukowego w Polsce, przez okres od 6 do 24 miesięcy.

W drugiej edycji Programu im. Stanisława Ulama stypendium NAWA otrzymało 76 naukowców. Swoje pobyty naukowe na polskich uczelniach i w instytutach naukowo-badawczych rozpoczną od stycznia 2021 roku. Tegoroczni stypendyści zostali wyłonieni spośród ponad 340 osób zainteresowanych prowadzeniem badań naukowych w Polsce.

Spośród wyłonionych do finansowania wniosków najwięcej zostało przygotowanych przez naukowców przyjeżdzających z Indii (12), Włoch (7), Iranu (6), Ukrainy (5). Po 3 wnioski przyznano obywatelom: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Argentyny i Francji.

Przyznano 29 stypendiów w naukach przyrodniczych, 26 w naukach inżynieryjnych i technicznych, 9 w naukach społecznych, 7 w naukach humanistycznych oraz 3 w medycznych i 2 w rolniczych.

Aż 9 stypendystów będzie gościć na Uniwersytecie Warszawskim, 5 na Politechnice Wrocławskiej. W sumie 62 osoby przyjadą na polskie uczelnie, 11 do jednostek Polskiej Akademii Nauk, a 3 do instytutów badawczych.

Program im. Stanisława Ulama zwiększa stopień umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych.

- Niewątpliwie Program im. Ulama umożliwia realizowanie ważnych, ambitnych i ciekawych projektów naukowych, ponieważ daje szansę na zaproszenie najlepszych młodych naukowców z całego świata – mówił NAWA prof. Łukasz Berlicki, kierownik zespołu Berlicki Lab (do zespołu profesora dołączyła stypendystka pierwszej edycji Programu im. Ulama -  dr Violeta Marković). - Powiększenie zespołu naukowego prowadzi do uzyskania potencjału, który pozwala na szybszy rozwój naukowy i podejmowanie trudnych tematów badawczych. Ponadto jest to doskonała okazja do nawiązania długofalowej międzynarodowej współpracy naukowej – podkreślił prof. Berlicki.

Lista stypendystów Programu im. Stanisława Ulama 2020

 

Udostępnij