Stypendia im. Stefana Banacha rozdane - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Przyznano stypendia im. Stefana Banacha, będące wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji i Nauki i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Przygotowano je z myślą o młodzieży z krajów rozwijających się, planującej podjęcie studiów w Polsce.

W tegorocznej edycji spośród blisko 2000 zgłoszeń przyznano wsparcie finansowe dla 260 osób z prawie 30 krajów. Największą liczbę w tym gronie stanowią przedstawiciele Etiopii (21 osób), Nigerii (20 osób), Ukrainy (19 osób) i Azerbejdżanu (16 osób). Poza tym wśród stypendystów znaleźli się także studenci m.in. z Albanii, Białorusi, Brazylii, Jordanii, Kazachstanu, Kenii czy Wietnamu.

Największą popularnością wśród studentów cieszyły się Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Jagielloński. Jeśli chodzi o dziedziny, które były najczęściej wskazywane przez stypendystów, znalazły się wśród nich nauki inżynieryjno-techniczne oraz ścisłe i przyrodnicze.

To niezwykle istotne stypendium, ponieważ dziś wspomniane kierunki studiów są wręcz strategiczne dla rozwoju nowoczesnego państwa i jego potencjału. To także pole zacieśniania współpracy z krajami nie tylko naszego regionu, ale także Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Dzięki takim inicjatywom Polska po raz kolejny jest pomostem między krajami rozwijającymi się i Zachodem – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

 

PL Banach Mapa v.5

 

Stypendium im. Stefana Banacha obejmuje studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach polskich nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Ponadto obywatelom niektórych krajów - czyli Albanii, Armenii, Azerbejdżan, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Uzbekistanu - program oferuje  dodatkowo możliwość podjęcia studiów II stopnia w dziedzinie nauk humanistycznych i nauk społecznych, z wyjątkiem kierunków filologicznych w zakresie języka ojczystego z kraju pochodzenia wnioskodawcy.

Patron stypendium, prof. Stefan Banach (1892-1945), to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich matematyków. Był współtwórcą lwowskiej szkoły matematycznej oraz analizy funkcjonalnej, czyli działu matematyki mającego zastosowanie m.in. w opisywaniu zjawisk przyrodniczych.

logotyp polski zgodny z ksiega znaku 4

„Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.”

Udostępnij