Szukamy nowych „Banachów” - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Banach NAWA, stypendia będące wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, przygotowano z myślą o młodzieży z krajów rozwijających się, która chce podjąć studia w Polsce. Właśnie rozpoczął się nabór do kolejnej edycji programu.

To jedno z ważniejszych przedsięwzięć NAWA, którego celem jest nie tylko umiędzynarodowienie polskiej nauki, ale także wyrównywanie szans pomiędzy różnymi regionami świata oraz budowanie pomostów między krajami rozwijającymi się i szeroko rozumianym Zachodem poprzez podnoszenie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych obywateli. Program Banach NAWA obejmuje studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach polskich nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Ponadto, obywatelom niektórych krajów - czyli Albanii, Armenii, Azerbejdżan, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Uzbekistanu - program oferuje  dodatkowo możliwość podjęcia studiów II stopnia w dziedzinie nauk humanistycznych i nauk społecznych, z wyjątkiem kierunków filologicznych w zakresie języka ojczystego z kraju pochodzenia wnioskodawcy.

O stypendium NAWA mogą się starać osoby, które:

  • są obywatelami państw rozwijających się, takich jak: Albania, Angola, Argentyna, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Czarnogóra, Etiopia, Filipiny, Gruzja, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Jordania, Kazachstan, Kenia, Kolumbia, Kosowo, Liban, Macedonia Północna, Meksyk, Mołdawia,  Nigeria, Palestyna, Peru, RPA, Senegal, Serbia, Tanzania, Tunezja, Ukraina, Uzbekistan, Wietnam;
  • w momencie składania wniosku do programu są studentami ostatniego roku studiów I stopnia bądź też legitymują się dyplomem studiów I stopnia uzyskanym w kraju programu, nie wcześniej niż w roku 2020, w uprawnionych dziedzinach.
  • są studentami, którzy planują rozpoczęcie studiów II stopnia w języku angielskim lub polskim bądź też kursu przygotowawczego w roku akademickim 2022/23.

Nabór wniosków będzie prowadzony do 31 marca 2022 roku do godz. 15

Całkowity budżet Banach NAWA na tegoroczny nabór wynosi ok. 9,9 mln zł,  przy czym agencja zastrzega sobie możliwość zmiany tej kwoty.

Warto zaznaczyć, że to program, który zyskał już swoją markę, o czym najlepiej świadczą liczby. W poprzedniej edycji Banach NAWA zgłoszono około  2000 wniosków, przyznano 260  stypendiów osób z prawie 30 krajów. Największą liczbę w tym gronie stanowią przedstawiciele Etiopii, Nigerii Ukrainy i Azerbejdżanu. Poza tym wśród stypendystów znaleźli się także studenci m.in. z Albanii, Białorusi, Brazylii, Jordanii, Kazachstanu, Kenii czy Wietnamu.

Największą popularnością wśród studentów w poprzednim naborze cieszyły się Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Jagielloński.

Warto przypomnieć, że patron stypendium, prof. Stefan Banach (1892-1945), to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich matematyków. Był współtwórcą lwowskiej szkoły matematycznej oraz analizy funkcjonalnej, czyli działu matematyki mającego zastosowanie w opisywaniu m.in. zjawisk przyrodniczych.

Szczegóły dotyczące naboru programu Banach NAWA znajdują się TUTAJ

Udostępnij