Zapraszamy do udziału w spotkaniach polskich uczelni z polonijną młodzieżą w Londynie - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza nabór na Polonia Meetings - czyli spotkanie przedstawicieli polskich uczelni z polonijną młodzieżą. Zapraszamy uczelnie wyższe z całej Polski do zgłaszania uczestnictwa w wydarzeniu organizowanym we współpracy z Ambasadą RP w Londynie.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii zwiększyła się ponad dwudziestokrotnie. Polacy stanowią najliczniejszą grupę emigracyjną bez brytyjskiego paszportu, wyprzedzając m.in. obywateli Indii, Irlandii oraz Pakistanu. Chociaż od 2018 roku widać tendencję powracania do kraju, to wg danych brytyjskiego urzędu statystycznego za 2020 rok, w Wielkiej Brytanii mieszkało blisko siedemset tysięcy Polaków urodzonych w Polsce.

W ciągu dwóch dekad pojawiło się w Wielkiej Brytanii nowe, polskie pokolenie, które chce utrzymać kontakt z Polską. Według danych brytyjskiej administracji, obecnie w szkołach na poziomie podstawowym i średnim kształci się około 180.000 dzieci z polskich rodzin.

Studiowanie na publicznych uczelniach w Wielkiej Brytanii wiąże się z opłatami, które ponoszą zarówno cudzoziemcy, jak i obywatele Wielkiej Brytanii. System płatnych studiów został wprowadzony po kryzysie finansowym w 2008 roku, a opłaty za rok studiów obecnie wynoszą średnio 20.000 – 40.000 GBP za rok. Dodatkowo, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowało odłączenie brytyjskich uczelni od systemu Erasmus i aktualnie również systemu grantów badawczych Horizon. Z tych powodów studiowanie i perspektywa pracy naukowej na uczelniach wyższych w Wielkiej Brytanii nie jest już tak atrakcyjna jak przed 2018 rokiem.

Zapraszamy do aplikowania na targi wszystkie polskie uczelnie, które chcą przedstawić swoją ofertę brytyjskiej Polonii. Udział w wydarzeniu nie wiąże się z dodatkowymi opłatami za stoisko. Po stronie uczelni są koszty organizacji delegacji (przelot, nocleg, diety, ubezpieczenie) oraz transportu materiałów reklamowych. Wydarzenie jest w pełni dwujęzyczne – tzn. wszystkie materiały promocyjne powinny być dostępne w języku polskim i angielskim. Prezentowana oferta powinna dotyczyć studiów w języku polskim oraz studiów w języku angielskim wraz z informacjami o opłatach za studia podanych w GBP (przelicznik 1 GBP = 5,50 PLN). Osoby obsługujące stoisko powinny posługiwać się językiem polskim i angielskim w stopniu komunikatywnym, a także znać wszystkie wymogi formalne, dotyczące aplikowania na studia, w przypadku kandydatów, którzy kończyli szkołę średnią poza Polską (informacje o kopiach dyplomów, tłumaczeniach przysięgłych lub potwierdzeniach notarialnych, certyfikatach itp.).

5 listopada (sobota) wydarzenie rozpocznie się około godziny 16.00, aby mogli w nim uczestniczyć również uczniowie polskich szkół, którzy mają zajęcia w soboty. W niedzielę (6 listopada) Targi będą trwały cały dzień i zakończą się w godzinach wieczornych. Ze względu na opóźnienia w ruchu lotniczym oraz możliwość odwołania lotów, zalecamy przybycie do Londynu w dniu 4 listopada i planowanie powrotu na 7 listopada (poniedziałek).

Poniżej znajduje się link do formularza zgłoszeniowego. Oprócz standardowych pytań, znajdują się w nim sześć dodatkowych pól – pytanie o profil uczelni, pytanie o status uczelni badawczej, informację na temat liczby podpisanych umów na wymianę w ramach programu Erasmus, listę brytyjskich uczelni z którymi uczelnia współpracuje, informacja na temat udziału w europejskiej sieci uniwersytetów oraz czy uczelnia prowadzi kursy dla nauczycieli języka polskiego jako obcego (w formie online lub stacjonarnej). Ze względu na ograniczoną liczbę stoisk, zaprezentować się będzie mogło jedynie około 35 uczelni. Rozmawiamy z organizatorami na temat pojemności Sali i możliwości wykorzystania dostępnych mebli więc ta liczba nie jest ostateczna.

Przyjęte powyżej kryteria powstały w wyniku konsultacji z Ambasadą RP w Londynie oraz zespołem NAWA. Pozwalają na ocenę potencjału umiędzynarodowienia uczelni oraz atrakcyjności dla kandydatów na studia z terenu Wielkiej Brytanii.

Przy ostatecznym wyborze uczelni, będzie decydować liczba zgłoszeń. Jeśli przekroczy ona liczbę stoisk, to pierwszym kryterium będzie wybranie kompletu uczelni reprezentujących wszystkie kierunki studiów w Polsce (uniwersytety, uczelnie ekonomiczne, uczelnie technologiczne, uczelnie medyczne, uczelnie przyrodnicze oraz uczelnie artystyczne). Kolejnym kryterium będzie udział w europejskich sieciach uniwersytetów. Następnym będzie prowadzenie kursów nauczania języka polskiego jako obcego. A potem liczba brytyjskich partnerów uczelni, status uczelni badawczej i na końcu liczba podpisanych umów w ramach Erasmusa. Kolejne kryteria będą stosowane, kiedy lista uczelni kwalifikujących się do udziału będzie nadal przekraczać liczbę stoisk.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 18 października (wtorek), do godziny 16.00.

Ostateczna lista uczelni zostanie przesłana 21 października (piątek) do godziny 10.00.

Przedstawiciele zaproszonych uczelni dostaną zaproszenie do udziału w spotkaniu organizacyjnym online, które odbędzie się w dniu 25 października o godzinie 14.00.

Link do formularza zgłoszeń znajduje się TUTAJ.

AdobeStock 271298452 UK Alexander Sanchez

POWER logotypy EFS RP NAWA UE PL

Udostępnij