Unia Europejska nie zapomina o białoruskich studentach - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W sierpniu ubiegłego roku Unia Europejska w ramach programu „EU4Belarus: Solidarność z mieszkańcami Białorusi” ogłosiła konkurs na stypendia EU4Belarus – SALT (Support for Advanced Learning and Training) dla białoruskich studentów, którzy już studiują na uniwersytetach Litwy, Łotwy, Czech i Polski, a także dla tych, którzy podjęli studia w roku akademickim 2021/22 i 2022/23. 

Program jest skierowany do osób, które w latach 2020-2022 opuściły Białoruś ze względu na represje i podjęły w roku akademickim 2020/21 lub później kształcenie w uczelniach w Polsce, Litwie, Łotwie lub Republice Czeskiej. Program oferuje comiesięczne stypendium w wysokości 450,00 € na okres do trzech lat nauki.

Termin złożenia wniosku upływa 25 lipca 2022 r.

Szczegółowe informacje wraz z listą wymaganych dokumentów znajdują się na stronie internetowej programu EU4Belarus pod adresem TUTAJ 

Warto dodać, że ciągu siedmiu ostatnich lat liczba białoruskich studentów w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie. W zeszłym roku akademickim było ich w sumie 9700. Jest to druga największa grupa zagranicznych studentów w Polsce - po Ukraińcach.

EU4Belarus Solidarity with the people of Belarus

Warto zaznaczyć, że Polska od momentu wybuchu protestów na Białorusi, kwestionujących legalność wyborów prezydenckich w 2020 roku w tym kraju, postanowiła wspierać represjonowanych studentów i naukowców. To dlatego - w ramach rządowej inicjatywy - NAWA uruchomiła program "Solidarni z Białorusią". 

- Ogromne zainteresowanie, z jakim spotkały się nasze działania wśród białoruskich studentów i naukowców, dobitnie pokazało, z jaką nadzieją Białorusini patrzą w stronę Polski i jak bardzo na nas liczą – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

W roku akademickim 2020/2021 ponad 800 stypendystów programu "Solidarni z Białorusią" - wyłonionych wspólnie przez NAWA we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich – kształciło się w 73 uczelniach w Polsce. W minionym roku akademickim z 1821 wnioskujących stypendia otrzymało kolejne 395 osób, które uczyły się na 62 uczelniach.

Najwięcej osób podjęło studia w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Łódzkim i Szkole Głównej Handlowej. Najchętniej wybierane przez białoruskich stypendystów kierunki studiów to: zarządzanie, informatyka, filologie, biotechnologia i dziennikarstwo.

 

Udostępnij