Ogłaszamy wyniki naboru do programu Welcome to Poland 2024, którego celem jest umiędzynarodowienie i zwiększenie konkurencyjności polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki na arenie międzynarodowej. Program wspiera działania wzmacniające potencjał uczelni i instytutów w zakresie przyjmowania oraz obsługi zagranicznych studentów, naukowców i pracowników.
W odpowiedzi na ogłoszenie naboru wpłynęło 112 wniosków na łączną kwotę blisko 54 mln zł. Na realizację projektów w naborze 2024 przeznaczono 18,8 mln zł, co pozwoliło na sfinansowanie 39 projektów zgłoszonych przez 37 instytucji – zarówno uczelni publicznych i niepublicznych, jak i instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk.
Program jest finansowany ze środków Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego 2021–2027 (FERS), w ramach projektu NAWA „Wsparcie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w obsłudze osób cudzoziemskich oraz Polek i Polaków wyjeżdżających za granicę” (nr projektu: FERS.01.05.IP.08-0003/24).
Jakie projekty zostaną zrealizowane?
W ramach dofinansowanych projektów uczelnie i instytuty zaplanowały wiele inicjatyw – od działań organizacyjnych i komunikacyjnych, po szkoleniowe i infrastrukturalne.
1. Welcome Centers i punkty kontaktowe
Część wnioskodawców planuje rozwój lub modernizację centrów powitalnych (tzw. Welcome Center) – miejsc pierwszego kontaktu dla osób z zagranicy. Główny cel — ułatwienie procesu adaptacji, zwiększenie dostępności informacji oraz poprawa jakości obsługi. Na liście projektów, które zostaną zrealizowane w tej edycji, znaleźli się m.in.:
- „Welcome Point – Expanding Horizons (WP - EHo)” (Uniwersytet Warszawski)
- „Rozwój Welcome Center jako miejsca pomocy, adaptacji i integracji zagranicznych studentów i wykładowców” (Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu)
- „Welcome to Poland – doskonalenie obsługi studentów zagranicznych” (Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu)
2. Inicjatywy komunikacyjne i wizerunkowe
Część projektów koncentruje się na usprawnieniu komunikacji w celu wzmocnienia pozycji uczelni w środowisku międzynarodowym:
- „OPEN UNI – efektywna komunikacja wsparciem umiędzynarodowienia” (Uniwersytet Łódzki)
- „GLOBAL WELCOME – Building Bridges” (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)
- "Baltic Welcome Hub"- Your gateway to academia and global collaboration (Uniwersytet Gdański)
3. Integracja, wsparcie i mentoring
Wiele projektów zakłada działania mentoringowe, integrujące oraz wspierające członków społeczności akademickiej:
- „(Re)connect with WNS. Kompleksowy program rekrutacji, wsparcia i (re)integracji obcokrajowców na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego”
- „VetCome Together – łączymy pokolenia” (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
- „PUT. Open Doors. Open Minds” (Politechnika Poznańska)
4. Szkolenia i rozwój kompetencji kadry
Wszystkie projekty realizowane w ramach programu Welcome to Poland zawierają komponenty służące rozwijaniu kompetencji kadry w zakresie profesjonalnej obsługi i skutecznego przyjmowania osób z zagranicy. Wnioskodawcy zaplanowali m.in. szkolenia z komunikacji międzykulturowej, obsługi cudzoziemców oraz podnoszenia znajomości języka angielskiego. Przykładowe działania tego typu przewidziano w projektach:
- „KOMPAS – Kompetencje Obsługi Międzynarodowych Pracowników i Studentów” (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)
- „Welcome to SWPS University: działania na rzecz umiędzynarodowienia kadry” (Uniwersytet SWPS)
- „Umiędzynarodowienie Politechniki Wrocławskiej: Rozwój kompetencji, infrastruktury i profesjonalnej obsługi międzynarodowej społeczności akademickiej” (Politechnika Wrocławska)
5. Rozwój infrastruktury i cyfrowych narzędzi
Niektóre projekty skupiają się również na inwestycji w rozwój systemów informatycznych lub przystosowaniu infrastruktury akademickiej do potrzeb międzynarodowego środowiska.
Lista beneficjentów
Pełna lista instytucji, które otrzymały finansowanie w ramach naboru 2024, dostępna jest na stronie: Wyniki naboru
Welcome to Poland
Program Welcome to Poland od lat wspiera polskie instytucje szkolnictwa wyższego i nauki w budowaniu bardziej otwartego, dostępnego i zrozumiałego środowiska dla osób z całego świata. Z roku na rok obserwujemy rosnącą jakość i różnorodność zgłaszanych projektów – co jest najlepszym dowodem na to, że umiędzynarodowienie to proces, który wymaga zarówno strategii, jak i empatii.
Już niedługo ogłosimy kolejną edycję programu — Welcome to Poland 2025.
Stay tuned!