„Z językiem polskim w świat” to cykl audycji poświęconych językowi polskiemu, które od połowy stycznia 2021 r. realizuje Polskie Radio. Gośćmi audycji rozpoczynających tematyczne rozmowy była dr Grażyna Żebrowska, Dyrektor NAWA oraz Kamila Dembińska, Dyrektor Biura Programów Języka Polskiego.
W statutowe cele Agencji wpisana jest mi.in zagraniczna promocja języka polskiego i kultury polskiej. By ten cel skutecznie realizować, NAWA w swojej ofercie posiada liczne Programy Języka Polskiego. Każdego roku nabory do nich cieszą się bardzo dużą popularnością, a chęć poznania języka polskiego oraz polskiej kultury jest szczególnie widoczna w liczbie osób zainteresowanych kursami letnimi.
W ramach Programu Lektorzy, NAWA skierowała na rok akademicki 2020/2021 kilkudziesięciu lektorów języka polskiego do ponad trzydziestu krajów na całym świecie. Język polski cieszy się popularnością w coraz bardziej odległych zakątkach świata. Przykładowo, w Chinach działa obecnie 19 polonistyk. Wzrasta także liczba osób zainteresowanych egzaminami certyfikatowymi z języka polskiego.
W minionym roku NAWA zorganizowała również szczególną edycję kursów online języka polskiego i kultury polskiej dla studentów z Białorusi. Kurs stał się początkiem realizowanej na szeroką skalę przez NAWA i KRASP inicjatywy „Solidarni z Białorusią”. W jej ramach wsparcie otrzymało ponad 800 studentów, 35 naukowców oraz 15 nauczycieli języka polskiego z Białorusi.
Zapraszamy do wysłuchania dwóch pierwszych audycji w Polskim Radio, które poświęcone są obecności i popularności języka polskiego na świecie, ofercie NAWA szczególnie w zakresie programów języka polskiego oraz inicjatywie „Solidarni z Białorusią”.
Audycja: "Z językiem polskim w świat". NAWA promuje język polski w kraju i za granicą tutaj
Audycja: "Solidarni z Białorusią". NAWA pomaga białoruskim naukowcom i studentom tutaj
Kolejne audycje z cyklu już wkrótce. Będą poświęcone m.in. obecności lektorów języka polskiego na świecie oraz działalności Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców "Polonicum" UW i jego związkach z NAWA.
Więcej informacji o Programach Języka Polskiego tutaj