Zacieśnianie współpracy polsko-amerykańskiej w obszarze medycyny  - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski przewodził polskiej delegacji, która spotkała się w Waszyngtonie z kierownictwem NIH (Narodowe Instytuty Zdrowia). Polska oprócz Ministra Zdrowia była reprezentowana przez środowisko akademickie, profesorów medycyny, dyrektorów instytutów medycznych oraz Dyrektora NAWA, Łukasza Wojdygę. W skład polskiej delegacji wchodzili również m.in. prof. Jan Walewski, dyrektor Instytutu Onkologii, dyrektor Instytutu Kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki, prof. Andrzej Górski z Centrum Medycznego Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry.  

Polska delegacja spotkała się w Waszyngtonie z kierownictwem NIH (Narodowe Instytuty Zdrowia). Tematem rozmów były możliwości wykorzystania amerykańskich doświadczeń w dziedzinie badań naukowych, wprowadzania innowacji terapeutycznych i prowadzenia rejestrów medycznych. Rozmawiano  również o współpracy i rozwoju wzajemnych kontaktów m.in. z pierwszym wicedyrektorem NIH Laurencem Tabakiem, dyrektorem Narodowego Instytutu Chorób Serca i Płuc (NHLBI) Garym H. Gibbonsem oraz managerami Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) i Narodowego Instytutu Raka (NCI).

Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej zapowiedział, że owocem rozmów z amerykańskimi instytucjami naukowymi będzie uruchomienie  jeszcze w tym roku nowego programu stypendiów naukowych i finansowania wyjazdów na studia doktoranckie oraz programy badawcze około stu polskich młodych naukowców z obszaru medycyny i nauk biomedycznych. Strona amerykańska jest zainteresowana między innymi współpracą i wykorzystaniem polskich doświadczeń m.in. w obszarze chorób zakaźnych, zwłaszcza gruźlicy. Rezultatem spotkań i rozmów będą wspólne programy naukowe i badawcze, wymiany i szkolenia naukowców, a przede wszystkim tworzenie bezpośrednich relacji pomiędzy instytucjami i jednostkami z Polski i USA. Minister Szumowski mówił o tym, że podpisanie umowy politycznej jest pierwszym, bardzo ważnym krokiem, ale ważniejsze będzie przełożenie jej na praktyczną współpracę i konkretne projekty, realizowane wspólnie przez polskie i amerykańskie instytucje i organizacje.

Zdjęcia: Ministerstwo Zdrowia

1280x540

 

Udostępnij