Znamy wyniki naboru do programu Promocja Języka Polskiego! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Ogłaszamy wyniki ostatniego naboru wniosków do programu Promocja Języka Polskiego.

W tym roku finansowanie otrzymało 16 wniosków zgłoszonych przez polskie uczelnie i instytuty badawcze. Projekty promujące język polski będą realizowane we współpracy z partnerami zagranicznymi z Ukrainy, Włoch, Łotwy, Litwy, Słowenii, Estonii, a także z Brazylii i z Chin. Niezmiernie cieszy nas, że do programu dołączają przedstawiciele kolejnych państw – w tym roku po raz pierwszy partnerami w wybranych projektach są uczelnie z Łotwy i Estonii.

Łączna kwota finansowania wszystkich wyróżnionych projektów wynosi – 1 956 022,47 zł. Pierwsze projekty rozpoczną się już w październiku tego roku i mogą potrwać do końca grudnia 2024 r, a wśród nich znalazły się między innymi:

  •  „Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka” realizowany przez Polską Akademię Nauk we współpracy z Instytutem Studiów Europejskich, Amerykańskich i Międzykulturowych Uniwersytetu "La Sapienza", Centrum Polonistycznym Uniwersytetu Wileńskiego i Katedrą Polonistyki i Przekładu na Wołyńskim Uniwersytecie Narodowym imienia Łesi Ukrainki
  •  Młoda polszczyzna na styku kultur - promocja, wiedza, edukacja realizowany przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach we współpracy z włoskimi uniwersytetami: Università degli studi di Bari Aldo Moro, Università di Genova i Università degli Studi di Torino
  • Re:Poola. Polsko-estońska szkoła języka polskiego i kultury polskiej realizowany przez Uniwersytet Warszawski wraz z Tallinna Ülikool

Celem Programu jest promocja języka polskiego powiązana z elementami historii i kultury Polski. Dzięki finansowaniu przedsięwzięć budujących jakość kształcenia i prestiż języka polskiego jako obcego chcemy trwale wpływać na wizerunek Polski w świecie.

O udział w Programie mogą ubiegać się polskie uczelnie i instytucje naukowe podejmujące działania na rzecz promocji języka polskiego na poziomie akademickim. Projekt może być realizowany przez jedną instytucję, ale preferowane są projekty w międzynarodowym partnerstwie. Partnerami w projekcie mogą być zagraniczne uczelnie lub instytucje naukowe.

W ramach Programu finansowane są projekty, działania i inicjatywy służące rozpowszechnianiu języka polskiego jako obcego, wzmocnieniu jakości jego kształcenia i jednocześnie skierowane do szerszego grona odbiorców. Proponowane przez wnioskodawców działania to najczęściej warsztaty językowe i metodyczne, a także warsztaty dotyczące różnych aspektów polskiej kultury, wykłady, publikacje w formie elektronicznej i tradycyjnej, seminaria, konkursy.

Lista podmiotów, które otrzymały finansowanie.

Udostępnij