Znamy już wyniki naboru wniosków w ramach inicjatywy „Uniwersytety Europejskie” Erasmus+ na rok 2023. Wybrano 30 nowych międzynarodowych partnerstw uczelni, co razem z poprzednimi daje 50 tzw. Uniwersytetów Europejskich zrzeszających aż 430 instytucji szkolnictwa wyższego.
Rekordowy budżet w wysokości 402,2 mln euro w ramach programu Erasmus+ na lata 2021-2027 istniejące sojusze europejskich szkół wyższych zapewni wsparcie w celu konsolidacji i rozszerzenia współpracy z ponad 50 dodatkowymi instytucjami szkolnictwa wyższego. Ponadto współpracę będzie mogło rozpocząć kilka nowych sojuszy. Kwota 402,2 mln euro obejmuje 3,2 mln euro z Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPA III) na dalsze wspieranie uczestnictwa instytucji szkolnictwa wyższego z krajów Bałkanów Zachodnich niestowarzyszonych z programem Erasmus+ w charakterze pełnoprawnych partnerów.
Instytucje szkolnictwa wyższego w 50 sojuszach znajdują się zarówno w europejskich stolicach, jak i odległych regionach, w 35 krajach, w tym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE), a także w Islandii, Republice Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji, a także Albanii, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze. Sojusze skupiają prawie 1700 stowarzyszonych partnerów, od organizacji pozarządowych (NGO), przedsiębiorstw, miast po władze lokalne i regionalne.
Z Polski do inicjatywy dołączają: Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet SWPS, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Łódzki i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Pełna lista wyników z sojuszami i zrzeszonymi w nich organizacjami