Znów porozmawiamy o strategii umiędzynarodowienia w Gdańsku! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Z radością - już po raz kolejny - zapraszamy na panel NAWA w ramach konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce” organizowanej wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Fundację Edukacyjną Perspektywy i Uniwersytet Gdański.

W tym roku hasłem konferencji jest „Umiędzynarodowienie wobec nowych wyzwań” – temat niezwykle bliski Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która jest partnerem wydarzenia.

W czwartek 30 stycznia, w godz. 14:30 – 15:45, podczas sesji równoległych, odbędzie się panel NAWA pod tytułem „Strategia umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce: współpraca, synergia i kierunki rozwoju”.

Gośćmi dyrektora Agencji, dra Wojciecha Karczewskiego moderującego dyskusję, będą:

  • Przemysław Skrodzki - zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MNiSW
  • dr Bartłomiej E. Nowak – przewodniczący Rady NAWA
  • dr hab. Katarzyna Byrka, prof. Uniwersytetu SWPS, członkini Zespołu Ekspertów Krajowej Strategii Umiędzynarodowienia
  • dr hab. Łukasz Zamęcki, prof. UW, członek Zespołu Ekspertów Krajowej Strategii Umiędzynarodowienia
  • dr inż. Izabela Zawiska – przewodnicząca Iros Forum, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej UJ

Studenci Zagranicznie w Polsce 2025

Celem dyskusji będzie sformułowanie wstępnej diagnozy dotyczącej najważniejszych wyzwań związanych z przygotowaniem krajowej strategii umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego. 

W trakcie debaty zostaną poruszone zagadnienia związane z międzynarodową wymianą akademicką, zarówno studentów zagranicznych, jak i naukowców. Goście dyrektora NAWA, dra Wojciecha Karczewskiego, porozmawiają o dobrych praktykach w przyjmowaniu studentów i naukowców z zagranicy, pokażą ścieżki rozwoju międzynarodowej kariery naukowej i spróbują zidentyfikować bariery, na jakie najczęściej napotykają studenci i naukowcy podejmujący międzynarodową mobilność. Wspólnie zastanowią się, jak zwiększać atrakcyjność Polski jako kraju przyjaznego zagranicznym studentom i naukowcom. Dyskusja służyć będzie wypracowaniu postulatów do tworzonego pod auspicjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dokumentu strategicznego.

Równocześnie, w sesji C, będzie można posłuchać dra Piotra Kępskiego, dyrektora Biura Programów dla Instytucji, który weźmie udział w panelu „Relacje z absolwentami zagranicznymi jako istotny element procesu umiędzynarodowienia uczelni”.

Dr Kępski poprowadzi również warsztat przedkonferencyjny w środę 29 stycznia w godzinach 16:15 – 17:00, podczas którego opowie o krajowych i międzynarodowych programach wspierających NAWA.

Z uwagi na status partnera wydarzenia, NAWA będzie także reprezentowana w pierwszej sesji plenarnej 30 stycznia pt. „Główne wyzwania internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce 2025-28”. Dyrektor NAWA, dr Wojciech Karczewski zabierze głos w panelu otwierającym wydarzenie, w którym udział wezmą także Waldemar Siwiński, prezydent IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, prezes-założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” (jako prowadzący), prof. Bogumiła Kaniewska, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności (FRSE), prof. Janusz Uriasz, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Zachęcamy do udziału w konferencji i obecności na panelach, w których pojawią się nasi reprezentanci!

 

Udział w konferencji możliwy jest po dokonaniu rejestracji.

Więcej szczegółów - na stronie: https://studyinpoland.pl/konferencja2025/

Udostępnij