Pierwsze półrocze 2019 r. za nami. Zobaczcie co działo się w NAWA - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Pstryk, i minęła pierwsza połowa 2019 r. Może jesteście ciekawi, co działo się w tym czasie w NAWA? Przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie, tego intensywnego czasu, w którym pracownicy naszej Agencji prężnie działali na rzecz studentów, naukowców, instytucji oraz promocji polskiego szkolnictwa wyższego i nauki zagranicą.

 

Pierwsze półrocze było przede wszystkim czasem naborów wniosków. Do wszystkich programów, w ramach których można było złożyć aplikacje, spłynęły łącznie 7882 wnioski. Najwięcej z nich trafiło do Pionu Języka Polskiego. To aż  4236 wniosków, z czego 1695 zostało złożonych do Programu Letnie kursy języka i kultury polskiej. Do finansowania zakwalifikowanych zostało 720 z nich z 55 państw z całego świata. Do Polski, na bezpłatny kilkutygodniowy kurs przyjadą studenci z  Chin, Kanady, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i wielu innych. Pion Języka Polskiego ogłosił również wyniki pierwszej edycji Programu Polonista. Z 91 złożonych wniosków finansowanie otrzymały 43. Stypendyści tego programu przyjadą m.in. z Ukrainy, Chin, Turcji, Bułgarii, Włoch i Rosji.

Wnioski, które wpłynęły w ramach programów dla studentów oraz programów dla naukowców, w większości przypadków obecnie znajdują się na etapie oceny formalnej lub merytorycznej. Studenci zainteresowani stypendiami NAWA złożyli łącznie 2325 wniosków w naborach otwartych. W ramach nowego przyjazdowego Programu Poland my first choice spłynęło 48 aplikacji, najwięcej z Francji, Włoch i Estonii. W ostatnim dniu czerwca ogłosiliśmy rozstrzygnięcie naboru w Programie stypendialnym dla Polonii im. gen. Andersa na studia II stopnia. Stypendia na rok akademicki 2019/2020 otrzyma prawie 150 kandydatów. Najwięcej z nich pochodzi z Białorusi, Ukrainy oraz Litwy.

Naukowcy indywidualni mieli okazję aplikować do pięciu otwartych naborów. Łącznie spłynęło do nich 957 wniosków. II edycja Programu im. Bekkera zainteresowała 457 naukowców, którzy najliczniej chcą wyjechać na badania do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Co interesujące, z tych samych trzech państw spłynęło najwięcej wniosków w II edycji programu przyjazdowego Polskie Powroty. Do nowego Programu im. Ulama, skierowanego do naukowców nieposiadających polskiego obywatelstwa spłynęło aż 355 wniosków z 65 państw. Na liście potencjalnych beneficjentów znajdują się m.in. obywatele Indii, Argentyny i Niemiec, ale tak jak napisaliśmy: eksperci wciąż rozpatrują zgłoszone przez kandydatów do stypendium im. Ulama projekty badawcze. Z kolei do Programu im. Walczaka dedykowanego naukowcom z obszaru kardiologii, onkologii, alergologii lub chorób zakaźnych spłynęło 29 aplikacji. Najlepsze z nich pozwolą naukowcom na trwające od 3 do 6 miesięcy wyjazdy do najlepszych ośrodków w Stanach Zjednoczonych. Rozstrzygnięty został również nabór wniosków w Programie im. Iwanowskiej skierowanym do doktorantów polskich uczelni. W I edycji Programu przyznano 69 stypendiów. Spośród nich największą grupę stanowią projekty z zakresu nauk przyrodniczych. Najpopularniejsze kierunki wyjazdów to Niemcy, Stany Zjednoczone i Francja. Uroczysta gala wręczenia stypendiów połączona z wykładami i warsztatami odbyła się 26 czerwca 2019 r. (To druga tak ważna gala na początku roku oficjalnie wręczyliśmy stypendia beneficjentom I edycji Programu im. Bekkera). W pierwszym półroczu dla naukowców uruchomiliśmy również nabory na wymiany bilateralne z Republiką Czeską, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Francuską PHC Polonium oraz z Republiką Indii.

Z kolei instytucje szkolnictwa wyższego i nauki w oferowanych im programach złożyły łącznie 364 aplikacje. Podpisano też 29 umów w ramach programów International Alumni oraz STER, do których nabór był prowadzony w 2018 r. W ramach kwalifikacji Sieci Akademickich CEEPUS na rok 2019/2020 zarejestrowano 114 wniosków, z których do realizacji wyłoniono 80. W sieci uczestniczy 16 państw. Obecnie pod względem liczby zaakceptowanych Koordynatorów i Partnerów Sieci Polska znajduje się na pierwszym miejscu – posiadamy 158 jednostek uczestniczących.

NAWA podsumowanie roku 2019 1 v5 1

Ostatnie sześć miesięcy to również cykl Dni z NAWA, które odbyły się w murach gościnnych uczelni Rzeszowa, Krakowa, Szczecina, Gdańska i Warszawy; dzień otwarty w naszej siedzibie; kolejne spotkanie szkoleniowe z cyklu Direct to Internationalization pt. „How to attract American students to Polish universities?” zorganizowane wspólnie z Komisją Fulbrighta; 11 webinariów dla potencjalnych wnioskodawców; powołanie i pierwsze spotkania Komitetu Naukowego ds. Międzynarodowej Promocji Nauki Polskiej, wspierającego NAWA w opracowaniu publikacji o osiągnięciach polskiej nauki.

NAWA podsumowanie roku 2019 1 v5 2

W ramach Kampanii Ready, Study GO! Poland odwiedziliśmy wraz z delegacjami uczelni najdalsze zakątki świata, by promować polskie szkolnictwo wyższe. Z misją edukacyjną udaliśmy się do Meksyku, Gruzji, Grecji, Indii, Uzbekistanu i Tadżykistanu. Po raz pierwszy uczestniczyliśmy jako eksperci w sesjach podczas najważniejszych konferencji branżowych. Byliśmy obecni na APAIE w Malezji i NAFSA w Stanach Zjednoczonych.

NAWA podsumowanie roku 2019 1 v5 3

Na co dzień informujemy o tym, co dzieje się w NAWA oraz w polskim szkolnictwie wyższym na Facebooku, LinkedIn, Youtube, a od niedawna również na Twitterze. Jesteśmy obecni na jednej
z najbardziej popularnych platform zajmujących się tematyką edukacji wyższej i nauki Times Higher Education. Nasi przedstawiciele są obecni na najważniejszych konferencjach krajowych i zagranicznych poświęconych szkolnictwu wyższemu i nauce. Odbywamy liczne spotkania i nawiązujemy współpracę z instytucjami, które mają ten sam cel – umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego. 

Sporo tego! Jednak stawiamy sobie cele duże i ważne, które nie są łatwe do osiągnięcia i wymagają dużo pracy ale satysfakcja z ich realizacji cieszy dwa razy bardziej. Mamy nadzieję, że również czujecie dumę widząc, ile wydarzyło się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w NAWA!

Udostępnij