Celem programu jest zapewnienie kontynuacji kariery działalności badawczej lub akademickiej osobom narażonym w kraju pochodzenia na ryzyko prześladowania, przemocy i/lub dyskryminacji, w szczególności ze względu na rasę, płeć, wyznanie, poglądy polityczne i/lub przynależność do określonych grup społecznych, a także zagrożonym aktywnym konfliktem zbrojnym, katastrofą naturalną, łamaniem praw człowieka lub brakiem wolności naukowej. Wsparcie jest przeznaczone dla osób posiadających stopień doktora lub wyższy oraz decyzję Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców o udzieleniu jednej z form ochrony międzynarodowej na podstawie Ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. z 2025 r. poz. 223).
Do wnioskowania o finansowanie uprawnione są podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 1-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Otrzymane finansowanie zapewni polskim instytucjom wynagrodzenie naukowca na pełen etat na okres 2 lat.
Liczymy, że program pomoże stworzyć stabilne warunki zatrudnienia w Polsce dla naukowców w potrzebie i umożliwi im kontynuację działalności badawczej lub akademickiej w bezpiecznym środowisku.