Czwarta edycja programu Ulam NAWA rozstrzygnięta - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Włochy, Brazylia, USA, Chiny, Grecja, to tylko wybrane z państw, których obywatele rozpoczną badania na polskich uczelniach w ramach programu stypendialnego Ulam NAWA.

W tym roku NAWA prowadziła już po raz czwarty nabór do jednego z kluczowych programów wspierających mobilność naukowców, Ulam NAWA. Zagraniczni badacze, zainteresowani prowadzeniem badań w polskich instytucjach, zostali zaproszeni do składania wniosków w lutym. Do systemu NAWA spłynęły 173 aplikacje.

W ramach tegorocznej edycji programu, stypendia trafią do 42 naukowców. Swoje pobyty naukowe na polskich uczelniach i w instytutach naukowo-badawczych, rozpoczną od stycznia 2023 r.

Spośród wyłonionych do finansowania, zaleźli się badacze z 18 państw. Najliczniej reprezentowane są Indie, Ukraina, Pakistan oraz Włochy. Pośród stypendystów znajdują się także obywatele m.in. USA, Wietnamu, Grecji, Brazylii czy Nigerii.

Wyniki naboru 

Kraje pochodzenia

 

Przyznano 20 stypendiów w obszarze nauk inżynieryjnych i technicznych, 12 w naukach przyrodniczych, 4 w naukach społecznych, 3 w naukach rolniczych, 2 w naukach humanistycznych oraz jedno stypendium w naukach medycznych i naukach o zdrowiu.

diagram v.1

 

Swoje projekty naukowo-badawcze, stypendyści będą realizować w 10 polskich miastach, w 28 ośrodkach.

polska v.1

 

O programie

Program Ulam NAWA pozwala na przyjazdy do Polski naukowców posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnić mają potencjał polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich działalności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.

W ramach programu Ulam NAWA możliwe są przyjazdy, których celem jest:

- prowadzenie badań naukowych

- odbycie stażu podoktorskiego

- pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej

Jako uzupełnienie powyższych aktywności, przyjazd może obejmować również prowadzenie zajęć dydaktycznych.

Pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać od 6 do 24 miesięcy, a beneficjent w ramach Programu otrzyma na czas pobytu comiesięczne stypendium w wysokości 10 tys. zł oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży.

Patron programu

Stanisław Marcin Ulam (1909 -1984) był wybitnym polskim matematykiem. Doktorat obronił w 1933 roku na Politechnice Lwowskiej. Prof. Ulam był członkiem znanej na całym świecie lwowskiej szkoły matematycznej i współautorem Księgi Szkockiej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej udał się do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do Institute for Advanced Study w Princeton. Pracował na wielu amerykańskich uniwersytetach jako profesor, w tym na należącym do Bluszczowej Ligi Uniwersytecie Colorado Boulder oraz na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie Stanowym Florydy.

Udostępnij