„Foreign interference” - perspektywa polskich uczelni - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej ankiety na temat zagadnienia „foreign interference”.

Anonimowa ankieta internetowa została przeprowadzona przez NAWA w styczniu 2024 r. Badanie adresowane było do przedstawicieli biur współpracy zagranicznej polskich uczelni.

„Foreign interference” to działanie prowadzone przez zagraniczny podmiot państwowy lub w jego imieniu, które ma charakter przymusowy, niejawny, oszukańczy lub korupcyjny i jest sprzeczne z suwerennością, wartościami i interesami Unii Europejskiej.

Uczestników ankiety zapytaliśmy m.in., czy polskie uczelnie doświadczają tego problemu oraz czy posiadają procedury zapobiegania, ujawniania i reagowania na „foreign interference”. Ankietowani ocenili również, czy „foreign interference” to dla polskich uczelni ważne zagadnienie.

Na podstawie udzielonych odpowiedzi wypracowaliśmy rekomendacje radzenia sobie z problemem. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją podsumowującą badanie. Prezentowane na forum ACA wyniki spotkały się z zainteresowaniem, a sam temat nadal będzie eksplorowany na forum międzynarodowym.


Udostępnij