Granty Interwencyjne NAWA - otwarty nabór wniosków - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Ogłaszamy drugą edycję programu Granty Interwencyjne NAWA. W programie dofinansowanie nawet do 300 tys. zł otrzymają projekty naukowców, których realizacja przyczyni się do rozwiązania bieżących, kluczowych dla społeczeństwa, problemów naukowych.

Program Granty Interwencyjne NAWA wspiera współpracę międzynarodową zespołów badawczych lub mobilność międzynarodową naukowców, które są podejmowane w reakcji na nagłe, ważne, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze o konsekwencjach globalnych lub istotnych regionalnie.

- Granty Interwencyjne NAWA umożliwiają naukowcom zebranie danych naukowych, zdobycie nowej wiedzy, zbadanie skutków lub znaczenia jakiegoś zjawiska lub wydarzenia w możliwie jak najszybszym terminie po jego wystąpieniu. Dzięki temu program NAWA zwiększa szasnę naukowców na to, by rozwiązywać aktualne problemy badawcze i odpowiadać na pojawiające się cywilizacyjne wyzwania – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA.

Dyrektor NAWA dodaje, że warto podkreślić uproszczony proces ubiegania się o grant. - Wnioski naukowców oceniane są na bieżąco i decyzja o przyznaniu finansowania projektu zapada szybko. Średni czas oczekiwania na nią w pierwszej edycji programu wyniósł 22 dni. Naukowcy nie czekają więc długo na dofinansowanie realizacji tych etapów projektów naukowych, które wymagają ich reakcji – mówi dr Grażyna Żebrowska.

Program Granty Interwencyjne NAWA uzupełnia istniejącą już ofertę grantów dla naukowców. Wnioski składane w programie muszą bowiem obejmować działania badawcze, których realizacja, ze względu na konieczność szybkiego reagowania, nie jest możliwa w drodze ubiegania się o inne istniejące mechanizmy finansowania. A ubieganie się o standardowe źródła finansowania mogłoby doprowadzić do utracenia unikalnej szansy na rozwiązanie ważnego problemu. Ponadto kluczowym elementem projektu jest współpraca międzynarodowa grupy projektowej lub międzynarodowa mobilność naukowców skoncentrowana na realizacji celów naukowych projektu. Projekty w ramach programu mogą być realizowane przez okres od 3 do 12 miesięcy.

Nabór wniosków w drugiej edycji programu Granty Interwencyjne NAWA prowadzony jest w dwóch terminach: od 13 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku oraz od 1 września do 30 listopada 2021 roku. Wnioski o grant przyjmowane są w systemie elektronicznym NAWA.

Budżet drugiej edycji programu to 5 mln zł. Maksymalne dofinansowanie projektu może wynieść do 300 tys. zł.

Pierwsza edycja programu została ogłoszona jesienią 2020 roku. W jej ramach wyłoniono do finansowania 10 projektów spośród 84 złożonych wniosków. Dziewięć projektów dotyczyło badań związanych z pandemią COVID-19, a jeden projekt poświęcony był ochronie światowego dziedzictwa UNESCO na terenie Tarnowskich Gór.

Ogłoszenie drugiej edycji programu oraz pozostałe dokumenty. 

Udostępnij