I Gala Inauguracyjna Programu im. Bekkera - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

We wtorek 19 lutego mogliśmy być świadkiem wyjątkowego zjawiska astrologicznego, tzw. Pełni Snow Moon, gdy Księżyc znalazł się na perygeum swojej orbity - czyli w punkcie najbliżej Ziemi. Dla NAWA był to wyjątkowy wieczór, ponieważ właśnie we wtorek odbyła się I Gala Inauguracyjna Programu im. Bekkera.

W Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej spotkaliśmy się ze stypendystami pierwszego rocznika naszego programu mobilnościowego skierowanego do naukowców w Polsce. Wydarzenie zostało otwarte przez dr Zofię Sawicką, Zastępcę Dyrektora NAWA oraz prowadzącą – Annę Chylak, Kierownika Pionu Promocji i Komunikacji NAWA. Mieliśmy okazję wysłuchać trzech interesujących wystąpień skierowanych do stypendystów oraz pozostałych gości gali. W pierwszej kolejności prof. Andrzej Selenta przybliżył obecnym biografię i dokonania prof. Bekkera, patrona Programu. Był on twórcą pojazdu księżycowego Rover biorącego udział w wyprawach Apollo 15, 16 i 17 na Księżyc oraz profesorem University of Michigan. Politechnika Warszawska to alma mater prof. Bekkera, który ukończył tutaj Wydział Mechaniczny a następnie został zatrudniony w Instytucie Badań Inżynierii.

Wykład prof. Agnieszki Zalewskiej, przewodniczącej Rady CERN w latach 2013-15, na temat internacjonalizacji w życiu naukowca w wielu aspektach - tych prywatnych, jak i zawodowych był inspiracją dla wszystkich obecnych. Pani Profesor zwróciła uwagę na to, jak istotne są wszystkie przeplatające się i uzupełniające wzajemnie płaszczyzny związane z prowadzeniem badań poza krajem pochodzenia. Dotyczą one bowiem zarówno rozwoju samego naukowca w kategoriach zawodowych, jak też nieodłącznie tak życia prywatnego i rozwoju osobistego jak też szerszego wymiaru pracy na rzecz rozwoju nauki w Polsce.

W I edycji Programu im. Bekkera stypendia przyznano 156 najlepszym wnioskodawcom. Polscy naukowcy będą gościli w renomowanych ośrodkach na całym świecie. Największą popularnością cieszyły się kierunki wyjazdów do Stanów Zjednoczonych – 41, Niemiec – 21, Wielkiej Brytanii – 16, Włoch -12 i Australii – 11. Zdecydowana większość finansowanych projektów - 68 dotyczy obszaru nauk przyrodniczych. Stypendium będzie realizowało także 37 badaczy nauk społecznych oraz 32 badaczy nauk inżynieryjnych i technicznych. Na wyjazdach trwających od 3 do 12 miesięcy, stypendyści Programu im. Bekkera będą mieli szansę na realizację swoich projektów w renomowanym środowisku naukowym oraz nawiązanie długofalowej współpracy.

Podczas wydarzenia "Bekkerowcy" otrzymali pamiątkowe karnety z rąk Dyrektor Zofii Sawickiej oraz prof. Wojciecha Grochali. Całość została dopełniona przez uroczysty bankiet podczas którego nasi stypendyści i zaproszeni mówcy mieli sposobność do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń.

Pełna relacja fotograficzna z I Gali Programu im. Bekkera już niebawem będzie dostępna na naszym profilu Flickr.

1

 

WL100011

 

WL100043 1

 

WL109414

 

WL208857

 

WL100332

Udostępnij